Povstání nespokojených zaměstnanců technologické firmy vedlo k odchodu CEO

Po interním vyšetřování obvinění ze „sexismu a nepřátelského pracovního prostředí“ byl propuštěn nový generální ředitel společnosti LiveOps, Keith Leimbach. A to po pouhých devíti měsících ve funkci.

Další, kdo společnost opustil, je Sam Lawrence. Zastával pozici šéfa plánování a najímal jej sám Leimbach. Oba manažeři byli propuštěni počátkem září.

Spolu s případem harassmentu a sexismu v Uberu se jedná o nejnovější ukázku nevhodného chování na pracovišti, které se objevilo v technologické společnosti. Sedm současných a bývalých zaměstnanců LiveOps hovoří o událostech, které vedly k odchodu vedoucích pracovníků.

Popsali, že zaměstnanecká vzpoura byla vyvolaná příchodem dvou úředníků ze Silicon Valley, jejichž styl vedení a nekontrolovatelné utrácení stáhlo arizonskou pobočku call centra ke dnu.

Ale na rozdíl od případu Susan Fowler, bývalé inženýrky Uberu, která oznámila, že její stížnosti na sexismus byly personálním oddělením opakovaně ignorovány, společnost LiveOps vzala tyto stížnosti vážně. Podle zaměstnanců byly šéfka HR Julie Boorse a interní právnička Purnima King nápomocné a správní radě vysvětlily situaci. Následně zajistily, aby proběhlo nezávislé vyšetřování.

Vzpoura vedla k odchodu Leimbacha a Lawrence a přiměla správní radu k tomu, aby přijala jednoho z klíčových vedoucích pracovníků, kteří ve firmě skončili na protest – COO Grega Hanovera. Ten převzal Leimbachův post.

Mluvčí LiveOps vysvětlil, že obdrželi stížnosti z pracoviště a rychle zajistili nezávislého vyšetřovatele a externího poradce, aby asistoval vyšetřování. Společnost věří, že se vypořádala se všemi problémy, které byly zmíněné a cení si iniciativy svých zaměstnanců. Co se týče Grega Hanovera a jeho návratu na pozici generálního ředitele, byl respektovaným členem týmu a LiveOps si jej cení.

Přestože společnost nechtěla komentovat konkrétní body stížnosti, proslýchá se, že manažer najatý Leimbachem poslal opileckou zprávu, ve které urážel ženy. Na pracovišti běžně kolovaly vtipy plné sexuálních narážek a systematicky byly degradovány nápady zaměstnankyň.

Řvaní na podřízené a ponižující zacházení bylo také na denním pořádku.

Lawrence nebyl k zastižení, ale Leimbach tvrdí, že k ukončení jejich zaměstnaneckého poměru byl ve skutečnosti jiný důvod, který neměl co do činění s tímto vyšetřováním. Údajně plánovali velké změny týkající se konkrétního prodejce, který měl úzké kontakty s představenstvem.

Během léta ke dnu

LiveOps je společnost provozující call centrum ve Scottsdale ve státě Arizona. Firma získala uznání Silicon Valley, když v jejím vedení stál v letech 2006-2011 Maynard Webb. Ten již v LiveOps nepracuje, ale prý zůstává v kontaktu s managementem.

V roce 2016 se společnost rozdělila. V prosinci byl najat Leimbach na pozici CEO, měl mít na starosti provoz call center pro maloobchodníky, hotely apod. V té době byla LiveOps 40milionová společnost s přibližně 120 zaměstnanci. Byla vyhlášená tím, že umožňovala většině svých operátorů pracovat z domova.

Pod Leimbachovým a Lawrencovým vedením šla společnost rychle ke dnu. Patnáct manažerů, většina z nich žen, odešlo krátce poté, co obdrželi čtvrtletní prémie.

Šikana, harassment a sexisumus

Atmosféra ve firmě byla špatná téměř od začátku. V únoru 2017, pár týdnů před tím než Leimbach vzal otěže do vlastních rukou, shromáždil několik lídrů, aby mu pomohli připravit se na setkání s důležitým zákazníkem. Byl to jeho první meeting se zaměstnanci a údajně se během něj výhružně zeptal, koho asi po meetingu propustí.

Podle některých zdrojů docházelo k lehkomyslnému utrácení peněz např. na vybavení firmou placených apartmánů nebo za letenky do Arizony pro Leimbachovu rodinu.

Co se týče prodejního týmu, údajně zaměstnance ztrapňoval a hrubě jim nadával před ostatními.

Podle dalších informací jednou dokonce zakázal skupině zaměstnanců, aby se po meetingu vrátili letadlem domů a donutil je, aby zůstali na místě pracovat déle.

Zaměstnanci se podivovali i tomu, že firma vyplácela bonusy ve 100% výši, a to i přesto, že nedosahovala adekvátních výnosů.

Na Glassdoor se o Leimbachovi objevily negativní komentáře a proslýchalo se, že se snaží odhalit jejich autory.

Leimbach se k nařčením vyjadřuje tak, že většina ze zmíněných věcí vyplývala přímo z jeho zaměstnanecké smlouvy, jiné byly důsledkem změn, pro jejichž provedení byl najat, další tvrzení jsou podle něj zcela lživá.

Zaměstnanci oslavují

Lawrence si vysloužil reputaci člověka, který vyhazuje lidi na místě (zdánlivě svévolně) a poté zaměstnává své bývalé kolegy.

Někdy prý bylo Lawrencovo chování prostě divné. Svolal meeting pro vedoucí pracovníky společnosti, který nazval „LSD Trip“. Všichni museli zůstat v jeho domě a sdílet společnou koupelnu. Opakovaně odcházel ze schůzí před tím, než mu mohli manažeři odprezentovat důležité informace.

Lawrence  ohlížel na tvorbu nového webu pro společnost, ten však budil rozpaky. Podle jistých zdrojů byl Lawrencův životopis propojen s jeho osobním webem, který obsahoval pochybná (i sexuální) témata.

Zaměstnanci, kteří se dozvěděli, že Leimbach a Lawrence odcházejí, nyní na Glassdoor oslavují návrat Grega Hanovera.

Zdroj: Businessinsider

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.