Poznáte, kdy je nejvyšší čas odejít z práce?

Pokud patříte k většině, tak trávíte téměř všechen svůj čas v práci. Proto je nezbytné, abyste pracovali ve správné společnosti a dělali to, co vás naplňuje.

Čím více si od vás konkrétní pozice žádá a čím méně máte kontrolu nad tím, co děláte, tím spíše budete trpět. Podle studie Americké psychologické asociace takoví lidé často trpí vyčerpáním, nespavostí, úzkostí a depresemi.

Zůstávat v nějakém zaměstnání moc dlouho může být pro vaši kariéru škodlivé. Pokud jste se snažili udělat vše možné i nemožné pro zlepšení své pracovní situace, a nevidíte žádné pozitivní změny či výsledky, může být ten správný čas odejít a posunout se dál. Opustit svou stávající práci může být velice těžké rozhodnutí. Než takový krok uděláte, měli byste si být jisti, že tak činíte s rozmyslem. Pokud jsou přítomné některé z devíti uvedených ukazatelů, hledejte nejbližší exit.

Tonoucí společnost se stébla chytá

Nedávná studie říká, že 71 % malých společností ukončí své působení do deseti let od svého vzniku. Jestli pochybujete o zdraví společnosti, pro kterou pracujete, může to být oprávněné. Sledujte náznaky, jako například to, že je náhle kvůli malému výdaji nutný souhlas vedení, nebo že se odehrávají častější schůzky za zavřenými dveřmi, dochází k odchodům lidí z vyšších postů. Pokud budete čekat až do poslední chvíle, než se loď potopí, může se stát, že si budete konkurovat na trhu práce se svými stávajícími kolegy.

Pokrok není vítaný

Je jednoduché se zaseknout ve své práci, a pokud děláte něco, co máte rádi, může být i takové zaseknutí  pohodlné. Mějte ale na paměti, že každé zaměstnání by mělo zlepšovat vaše dovednosti. Ve chvíli, kdy se přestanete učit nové věci a vaše práce se točí jen kolem starých známých postupů, zatímco lidé kolem vás jsou povyšováni, je čas porozhlédnout se někde jinde.

Jste venku z kola

Zdá se vám, že se dozvídáte o věcech, které se ve společnosti dějí, vždy jako poslední? Vynechávají vás z porad, jen zřídkakdy se osobně vídáte s nejvyšším vedením a nikdy předtím jste neslyšeli o projektu, o kterém všichni tak vzrušeně debatují? Možná to bude tím, že vás šéf vidí jen jako tělesnou schránku, která zabírá židli u stolu, než jako někoho, kdo by mohl být pro tým přínosem.

Víte více než váš šéf

Je frustrující pracovat pro někoho, o kom si myslíte, že ví a umí méně než vy. Když nemůžete věřit vedení, že dělá dobrá rozhodnutí a máte obavu, že vede loď špatným směrem, budete žít a pracovat s neustálým pocitem úzkosti. A pokud jste měli pravdu a vedení skutečně neví, do čeho se řítí, tak jako tak si budete muset hledat novou práci.

Špatní šéfové zůstávají

Šéfové přicházejí a odcházejí. Je rozumné prostě počkat, až špatný šéf odejde. Ale ne vždycky je to nejlepší řešení. Když máte špatného šéfa, který je ale oblíben vyšším managementem, může to být důvod k odchodu. Takový šéf může zkazit každý váš pracovní den, někdy se dokonce stane, že si připíše k dobru vaši práci a až se mu to bude hodit, hodí na vás věci, které se mu zrovna nepovedly.

Bojíte se jít do práce

Všichni máme čas od času problém s pracovními pondělky, ale když vás jen myšlenka na práci naplní strachem a úzkostí, možná je načase se zamyslet nad ukončením pracovního poměru. Nepřesvědčujte se o tom, že máte jen špatný týden; možná je to práce, která vám prostě nesedí.

Přišli jste o nadšení

Můžete milovat své kolegy, šéfa i společnost, ale pokud nesnášíte náplň své práce, nemá to cenu. Vášeň a nadšení pro to, co děláte, je klíčem k úspěchu. Pokud nemáte radost z práce, nebo jste vůči ní dokonce lhostejnÍ, je čas přehodnotit svou kariéru.

Zhoršující se zdraví

Žádná výplatní páska nestojí za to, abyste jí obětovali své zdraví. Pracovní stres může vést k depresím, nespavosti, migréně, častým nemocem atd. Nenechte to zajít tak daleko.

Domácí neštěstí

Pracujete přesčas, jste vystresovaní a bez nálady, když konečně přijdete domů? Dejte svému zaměstnání sbohem dříve, než začne negativně ovlivňovat váš osobní život.

Závěrem

Pokud jste se rozhodli odejít, udělejte to chytře. Nepalte za sebou mosty ventilováním všech důvodů, proč odcházíte. Tím ničeho nedosáhnete a může vám to časem spíše přitížit. Naopak – jednoduše vysvětlete, že odcházíte, protože se vám naskytla nová příležitost. A učiňte tak s grácií.

Zdroj: entrepreneur.com

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.