Práce v coworkingovém centru jako benefit

Nízká nezaměstnanost nutí vedení firem hledat nové a zajímavější benefity pro zaměstnance. Bonus v podobě pracovního dne stráveného v coworkingovém centru se podle zahraničních serverů, které se věnují coworkingu, pomalu stává zajímavou pracovní alternativou, kterou vítají zaměstnanci i zaměstnavatelé.

Zabránit zaměstnanci v hledání nové pracovní pozice již v minulosti vedlo k zavedení home office či třeba sick days. Nejnovější „západní“ trend – pracovat v některých dnech v coworkingovém centru – se pomalu začíná prosazovat i v České republice.

Na to, proč je pro zaměstnance dobré sem tam vyměnit kancelář a pracovat odjinud, jsou rozdílné názory. Strávit pracovní den v jiném prostředí je však pozitivním elementem nejen pro zaměstnance, ale také pro jejich nadřízené. Pracovník, který si jako benefit vybere jeden či několik dní práce v coworkingovém centru, má možnost zažít pracovní den tak nějak jinak. Kreativní a dynamické prostředí, mnoho oborově rozmanitých lidí jsou pro zaměstnance zajímavým pracovním impulsem, který pak může následně využít i ve své kanceláři. Jiný pracovní prostor má také vliv na psychiku a pracovní výkonnost. Prostě lépe se pracuje v zajímavém prostoru se zajímavými lidmi kolem než v klasické kanceláři pod zářivkami, navíc s kolegy, které vídáte dnes a denně několik let v kuse. Pracovní den strávený v  coworkingovém centru vám zároveň vyřeší problém, kdo v tento den vyvenčí psa, neboť i ten se může stát veselým společníkem centra, nebo kdo vyzvedne dítě ze školky, protože „píchačky“ tady nenajdete. Volná pracovní doba, která je limitovaná otevíracími hodinami centra, je pro zaměstnance příjemným zpestřením neustále se periodicky opakujícího rytmu 9-17.

„Do našeho centra pravidelně dochází 2 až 3 zaměstnanci z velkých firem právě na základě firemních benefitů. Důvodem, proč si vybrali právě nás, je blízká dostupnost z jejich domova. Zároveň vědí, že standard, který nabízíme, je optimální pro jejich pracovní náplň,“ řekla Stanislava Baslerová, manažerka coworkingového centra In-Spiro.

Pro zaměstnavatele je tento benefit výhodný především proto, že nabízí svému zaměstnanci zajímavou alternativu, kde a jak strávit pracovní den, a zároveň se nemusí obávat, že zaměstnanec bude doma od práce odbíhat nebo zevlovat na gauči. Je zkrátka v práci, ale jinde.

A kolik to stojí?

Tato otázka trápí většinu zaměstnavatelů. Podle společnosti Benefit Plus činí průměrná roční hodnota všech příspěvkových benefitů na jednoho zaměstnance 7 600 Kč. Den v coworkingovém centru In-Spiro v pražských Holešovicích stojí 150 Kč (více zde: http://in-spiro.cz/clenstvi/). V coworkingovém centru může pracovat každý, kdo chce. Samozřejmě se jednotlivá centra od sebe liší, přesto ve své podstatě všechna nabízejí pracovní prostor a připojení na Wi-Fi.  Stačí si tak jen přinést notebook a začít. Místo je vhodné i pro manažery nebo pracovníky v IT sektoru. Tato odvětví mají podle společnosti Benefit Plus zároveň nejvyšší rozpočet právě na benefity pro své zaměstnance.

Zdroj: In-Spiro

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.