Jak přejít z korporátní firmy do start-upu?

Strávili jste roky tím, že jste hráli podle korporátních pravidel. Ta vám jsou ale k ničemu, pokud chcete pracovat ve start-upu. Zde je návod, jak bezbolestně proplout.

Pracovali jste ve společnosti tradičním způsobem nějakých 15, 20 nebo dokonce 25 let. Nyní jste ale dostali pracovní nabídku ve start-upu, který chce využít vašich odborných znalostí. Všechna pravidla se vám zdají být rozdílná.

Většina spolupracovníků je mladší než vy, přesto mají stejné tituly. Mohou vás v práci zdržet déle, kancelář se zdá trochu bizarní, povinnosti se mění ze dne na den.

Než začnete v práci nosit havajská trička a žabky, zkuste některou ze strategií, která vám pomůže překlenout ty propastné rozdíly mezi tím, na co jste byli zvyklí, a tím, co vám start-up nově nabízí.

Před skokem se rozhlédněte

Než jste se přihlásili na určitou pozici, určitě jste provedli rešerši a zjistili si minimum o firemní kultuře a povinnostech, které na vás čekají. Jsou psí maskoti a cvičení jógy před obědem takovými vychytávkami, jak na první pohled působí?

Nebude na škodu pročíst si pár knížek o start-upech jako třeba Zero to One od Petera Theila nebo Rework od Jasona Frieda a Davida Heinmeiera Hanssona.

Oblékejte se úměrně svému věku

Často se lidé dopouštějí chyby, že se snaží oblékat stejně jako to vidí u svých mladších kolegů. S tímto problémem se více potýkají ženy, které byly uvyklé na korporátní život.

Zatímco byste nejraději vyhodili své sako, abyste se přizpůsobili uvolněnějšímu dress codu, zůstaňte věrni tomu, co vám sedí a v čem je vám dobře. Na to, abyste mohli dělat svou práci, se nemusíte oblékat jako dvacetiletí.

Spolupracujte

Ve start-upu si pravděpodobně budou více cenit otevřených názorů a nových nápadů. Rozhodně si však nemyslete (nebo se netvařte), že víte více než ostatní.

Start-upová kultura je méně hierarchická a podstatně demokratičtější než tradiční nastavení v korporátních společnostech. Méně je někdy více, proto se hlaste ke slovu, až když si opravdu myslíte, že váš názor může být skutečným přínosem – nejen dalším hlasem v místnosti.

Ve start-upu se většinou každý názor počítá.

Nechte se unášet proudem

Střední pracovní třída je zvyklá na to, že je odměňována za dodržování pravidel. Ve start-upu se pravidla porušují, testuje se jejich funkčnost a nacházejí se jiná a lepší. Nikdo vám nedá seznam pravidel hry. Prostě se musíte naučit flexibilitě a zkoušet to, co povede společnost k úspěchu.

To může znamenat podat pomocnou ruku (doslova), když se bude třeba stěhovat kancelář, nebo můžete pracovat na úkolu, který bude pod vaši odbornou úroveň. Tento svižný kolektiv však ocení vaši ochotu být týmovým hráčem.

Řekněte sbohem práci od devíti do pěti

Lidé jsou zvyklí na určitou pracovní morálku. Ale u mladší generace se setkáte s tím, že dělají svou práci ve svém vlastním čase a jinak, než byste to dělali vy.

Pamatujte, že jednou z největších výhod start-upu je flexibilnější pracovní doba. Můžete pravděpodobně dělat více práce z domova, než by se vám poštěstilo u lecjakého korporátního giganta.

Ať už pracujete přesčas, začínáte za rozbřesku nebo trávíte v kanceláři noc, každý má svůj pracovní styl – a to je v pořádku.

Nepřehánějte to se socializováním

Někteří lidé se snaží udržet krok a socializovat se do pozdních večerních hodin jako ostatní kolegové. A to i přesto, že roky, kdy vysedávali do dvou do rána v baru, jsou už dávno pryč. Nevyplatí se to.

Občasná návštěva baru, kde kolegům ukážete svou zábavnou stránku, zatančíte si nebo vystřihnete super karaoke, není rozhodně na škodu. Ale držet krok v panákování s dvacetiletými, by už nemusel být tak dobrý nápad.

Zkuste najít jiné mimopracovní aktivity, které vás spojí s kolegy – třeba výlety lodí, treky, návštěvy vinotéky. Dáte jim tím najevo, že se zajímáte a že chcete být součástí společných akcí.

Zvykněte si na nepohodlí

Buďte k sobě upřímní – po letech v upjatém a předvídatelném korporátním světě přecházíte do zcela nové kultury. A ne vždy se budete cítit přirozeně a uvolněně. Ale společně s tím podivným pocitem se mohou objevit benefity, které vás vlastně k této změně motivovaly.

Získáte prostředí, kde můžete mít větší vliv na lidi kolem sebe a budete blíže své práci. V jednom dni se bude dít mnoho zajímavých věcí.

Takže se zpočátku nemusíte cítit pohodlně, jako když jste byli součástí toho obrovského korporátního stroje, ale na druhou stranu můžete pocítit větší uspokojení z práce, kterou denně vykonáváte.

Zdroj: Monster.com

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.