Proč jste dostali výpověď?

Dostat padáka není nikdy legrace.

Vyhazov z práce může ovlivnit vaši sebedůvěru nebo vás nepříjemně šokovat. Ale někdy to může být k něčemu dobré – třeba se dozvíte něco o sobě, nebo přijdete na to, že stávající práce pro vás prostě nebyla dost dobrá.

Ať už je pro vaši poslední výplatní pásku jakýkoliv důvod, je důležité, abyste jej znali – a mohli pak zapracovat na svém zlepšení, které vás přiblíží práci vašich snů.

Výpověď může být způsobena problémy ve společnosti zaměstnavatele, pokud je však chyba na straně zaměstnance, bude pravděpodobně zahrnovat jeden nebo více důvodů:

Nezapadáte

Při najímání zaměstnance je důležité brát nejen ohledy na jeho schopnosti, ale také na to, jestli bude zapadat. Firmy většinou své hodnoty a cíle prezentují již během pohovoru, což vede k včasnému odhalení případné nesouhry. Někdy však zjistíte, že nezapadáte, jak jste si představovali až v pracovním procesu. A není to úplně příjemný pocit.

Jste paranoidní

Když cítíte, že nejste součástí firemní kultury, může to rychle vést k paranoii. Jedním z příznaků „špatného uchycení“ jsou pravidelné neshody s kolegy a vedením – to může mít negativní vliv na váš výkon, sebedůvěru a každodenní stav mysli. A protože vás bije do očí, kolik lidí vás v práci nemá rádo, určitě to vysvětluje zmizelé složky ve vašem počítači… Skutečně to má souvislost?

Máte špatný postoj

Pomlouvání společnosti či druhých, fakt, že neumíte být týmovým hráčem, to vše může vytvořit pro zaměstnance toxické prostředí. Negativní lidé mají špatný vliv i na týmovou morálku; proto je důležité zjistit, co je zdrojem nespokojenosti, aby se tento vysoce nakažlivý virus nerozšířil mezi zaměstnance a celá oddělení.

Nesoustředěnost

Za vaše špatné výsledky může projekt, který nedával smysl, nedostatečné řízení ze strany vedení nebo dokonce špatné načasování (možná se ve vašem osobním životě děje něco, co vám znemožňuje se soustředit na práci). Ale pokud nedodržujete termíny, ztrácíte schopnost odhadnout rizika projektu a předejít jim nebo nedosahujete očekávaných výsledků, brzy si toho všimnou kolegové i vedení.

Nejste produktivní

Nízká produktivita, zejména pokud se u vás začne považovat za normu, může stát společnost peníze i čas.

Je vám neustále mizerně a/nebo jste ve stresu

Občasný stres je zcela normální, ale většinu času by měl být pod kontrolou. Pokud ale cítíte, že důvodem zmeškaných termínů a toho, že se věci denně vymykají kontrole, jste vy, začne vás to bezesporu ovlivňovat. Ať už za váš kyselý výraz může cokoliv, vaše okolí si všimne, že nemáte svůj den. Pokud jste ale nešťastný v kanceláři dennodenně, pravděpodobně to znamená, že neděláte to, co vás baví, a měli byste dostat příležitost si hledat práci, ve které budete moci excelovat.

Pracujete na 60 %

Sice jste udělali svou práci, ale s jakými výsledky? Je fajn dokončovat projekty, ale pokud jste dříve dosahovali vynikajících výsledků a teď sotva zvládnete průměr, je zřejmé, že vaše výkonnost upadá. Ta je podstatná hlavně v malých společnostech, kde každý zaměstnanec zastává důležitou vedoucí úlohu, protože má na starosti více oblastí. Na konci dne si položte otázku, jestli byste chtěli, aby pilot ve vašem letadle nebo váš operující lékař vykonávali svou práci pouze na 60 %?

Propíráte v práci své (emoční) prádlo

Nosíte si do práce osobní problémy a obavy, které mohou bránit vašemu výkonu. Každý má problémy, se kterými se musí vypořádat, ale až půjdete do kanceláře, snažte se tyto problémy odsunout do nejzazší části mysli.

Nedostatek nadšení

Lidé bez pracovní motivace budou brzy přehlíženi při povyšování nebo jim nakonec budou ukázány dveře. Všichni je dobře znají – chodí na nekonečné obědy, do práce jezdí pozdě a jsou to paradoxně ti, kdo první odcházejí. S možností home office a flexibilní pracovní dobou už nerozhoduje čas strávený v kanceláři, ale důležité věci lze vyčíst z vašeho postoje. Pokud nikdy svou práci nedotáhnete do konce a úkoly neustále delegujete na druhé, dost možná pro vás brzy nastane čas odchodu.

Zneužíváte majetek společnosti a/nebo e-mail

Pokud používáte firemní notebook každý večer doma (stáhnete si oblíbené seriály či filmy a s nimi i několik nenápadných virů), je to špatná vizitka. Buďte opatrní při používání majetku společnosti; dokonce i e-mail na konci dne patří společnosti.

Máte problém s užíváním návykových látek či alkoholu

Na pití v práci ani nemyslete! Ale přicházíte každé ráno s kocovinou a napuchlýma očima? Je třeba si uvědomit, že si toho lidé všimnou – a to rychle.

A co vy

Bez ohledu na důvod vaší výpovědi je nyní příležitost vzít věci do svých rukou a obrátit výpověď ve svůj prospěch.

A pokud prostě jen nejste spokojení ve své práci, najděte si místo, kde budete nejlepší. Dlužíte to sami sobě!

Zdroj: monster.ca

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.