Proč vede Bulharsko a Rumunsko v oblasti softwarového inženýrství?

Vývojářky mohou být v USA či v západní Evropě vzácný druh, ale Bulharsko a Rumunsko takové problémy nemá.

Bulharské město Gabrovo se pyšní označením „mezinárodní město humoru“. Když ale Iva Kaneva začala mluvit o programování, nešlo o vtip. Jako dítě začal experimentovat v Basicu, její oči bažily. Ve dvanácti letech se rozhodla, že přesně chce studovat IT. Mluvíme o polovině devadesátých let.
Ve škole se prý dařilo holkám v informatice a matematice stejně jako klukům. Nikdo Ivě nepodsouval, že technologie nejsou pro holky. Její rodiče byli inženýři a vysloveně ji povzbuzovali v tom, aby se naučila kódovat. Nyní pracuje jako senior backend developer v Pythonu.

Ve východní Evropě je normální, že ženy pracují v technologiích. Podle nejnovějších údajů statistického úřadu Evropské unie zaměstnává v technologiích Bulharsko nejvyšší procento žen (27,7 %) a další následuje Rumunsko s 27,2 %.

Za nimi se drží Lotyšsko, Finsko, Estonsko a Litva s více než 20 %. Průměr v Evropské unii je 16,1 %, kam spadá i Velká Británie, Německo, Francie a Španělsko. Zemí s nejnižším počtem žen v technologiích je Česká republika, která zaměstnává méně než 10 % žen.

Podle Ivy Kanevy byly ve východním bloku ženy tlačeny do vykonávání stejných inženýrských a vědeckých zaměstnání jako muži. Industrializace, která dosáhla své maximální rychlosti, učinila tato zaměstnání prestižními.

Komunistický režim potřeboval pracovní sílu, neumožňoval matkám, aby zůstávaly doma a staraly se o své děti. Často jim byla přidělována práce, kterou obvykle dělali muži – svařování, mechanické opravy a výroba nástrojů.

Říkalo se „Stejná práce (pro muže i ženy), stejná mzda“. To podle Kanevy položilo základ pro dnešní dívky v technologiích.

Drsný komunismus také naučil ženy, aby se snažily o dobře placenou práci. Dnešní vývojáři v Bulharsku a Rumunsku mají dvakrát až třikrát vyšší příjem, než je průměrná mzda v těchto zemích. Pracují na outsourcingu nebo výzkumu či vývoji pro západoevropské a americké firmy. Někdy mají tech-zaměstnání výhodu flexibilního pracovní doby, takže se matky mohou starat o své děti, zatímco jsou zaměstnány na plný úvazek.

V Rumunsku i Bulharsku najdete ženy často na pozicích, které kombinují informatiku a ekonomiku. Firma Misys, která dodává finanční software, je hrdá na dosažení téměř dokonalé rovnováhy na své rumunské pobočce: 49 % zaměstnanců jsou ženy a 51 % jsou muži.

Rozmanitost lidí, kteří společně pracují, přináší nové pohledy, nápady i zážitky. Každý člen týmu přispívá svou jedinečností a silnými stránkami. Ve společnosti je zastoupení mužů a žen v poměru 50:50, a to nejen na nižších pozicích, ale i v managementu. Ženy zastávají pozice vývojářů, inženýrů kvality, technických poradců nebo ředitelů vývoje. Mají dobré tech-dovednosti a silnou touhu dále se rozvíjet.
Podle dostupných údajů z Eurostatu se počet žen studujících tech-obory každoročně zvyšuje. Ženy tvoří v Rumunsku 29,3 % celkových studentů informatiky, přesto se zdá, že země zaostává. V Řecku je to více než 31,2 % a v Belgii 32,5 %. Bulharsko mezi zeměmi Evropské unie vede se svými 34,4 %.

Iva Kaneva, která pracuje v hlavním městě Bulharska, se domnívá, že země má sice vysokou míru zastoupení žen v technologiích, když se porovnává se západními státy, ale že je stále pořád co dohánět. Nejdůležitější je prý povzbudit více dívek a žen, aby se zapojovaly a pracovaly v technologiích. Kaneva se plánuje aktivně účastnit školení budoucích Rails Girls, která se budou konat v Sofii. Chce je naučit nejen Python a Javu, ale také to, aby se nevzdávaly, když se vyskytne překážka a hledaly cesty, jak je překonávat.
Protože o tom prý programování je. Když uvíznete, musíte prozkoumávat hlouběji a různé úhly. Když selžete nebo se něco pokazí, poučíte se ze svých chyb a začnete znovu.

Tech-dovednosti však samy o sobě nestačí. Ženy by se měly učit, aby častěji vyjadřovaly své názory a vize.
Za přispění platformy PowerToFly, pro kterou Iva Kaneva pracuje, se snaží pomoci ženám v technologiích najít lepší místa. Většina ze společností, které jsou na platformě zastoupené, slibují zaměstnancům flexibilní pracovní dobu, přátelské prostředí a rodinné benefity. Iva pracuje s kolegyněmi z celého světa, ty většinou pochází ze Spojených států, Ukrajiny, Ruska, Jordánska, Indie či Argentiny.

Zdroj: ZDNet

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.