První zdokumentovaný ransomware na světě se objevil v roce 1989 na disketě

Ransomware není tak úplně novinka.

Bezpečnostní experti a všemožné výhledy jasně ukazují, že světem ICT bezpečnosti hýbe nejvíce ransomware. Aktuálně je v centru pozornosti zejména šifrovací ransomware. Útočníci pomocí škodlivého kódu – ransomwaru na napadeném zařízení zablokují uživateli přístup k datům. Data zašifrují a po uživateli požadují vyplatit výkupné, obyčejně formou Bitcoinů. Neútočí přitom jen na domácí uživatele, ale velkou hrozbou je ransomware i ve firemním sektoru, průmyslu a zdravotnictví.

O ransomwaru se začalo aktivněji mluvit v posledních letech, jeho historie však sahá daleko do počítačové minulosti. V roce 1989 se objevila u počítačového časopisu příloha v podobě diskety. Po spuštění programu na disketě se objevila série otázek, kvíz, který měl uživateli odhalit, zda je v ohrožení virem HIV. Poněkud bizarní, ale mnoho uživatelů program spustilo, ransomware pak díky tomu vešel ve známost coby AIDS ransomware.

Po několika dnech ale počítač, na kterém byl program spuštěn, nenaběhl do svého obvyklého režimu a objevil se požadavek na zaplacení 189 dolarů pro obnovu licence softwaru. Peníze měly odejít na P.O. box v Panamě. Dokonce tehdy byl ransomware schopný vytisknout uživateli „účet“ na připojené tiskárně!

Autorem ransomwaru AIDS byl Joseph Popp, který byl později prohlášen za duševně chorého, aby se vyhnul soudu. Přislíbil také, že peníze, na které si díky ransomwaru přišel, věnuje na výzkum AIDS.

Kvůli jednoduchému šifrování, které Popp použil, si mnoho tehdy schopných uživatelů dokázalo poradit a data rozšifrovat i bez zaplacení. Masivního nástupu a důmyslného šifrování se dočkal vyděračský malware až v roce 2005, kdy se začaly šířit agresivní rodiny využívající RSA šifrování. Nepochybně největší rozmach zažívá šifrovací ransomware od nástupu Cryptolockeru v roce 2013.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.