Rada ženám v technologiích? Důvěřujte své individualitě

V listopadu 2017 se v Konferenčním a kongresovém centru RAI v Amsterdamu sešlo přes 1000 žen (a pár mužů), aby se zúčastnili odborné konference European Women In Tech (Evropanky v technologiích). Mezi delegáty byla i Esther O’Toole.

Ekonomové z ING nedávno odhadovali, že nizozemský technologický sektor bude muset během příštích 12 let zaměstnat obrovské množství nových pracovníků (120 000), aby byl udržen současný trend růstu. 20 až 25 % společností v tomto sektoru vnímá, že nedostatek zaměstnanců se projevuje už nyní. Statistiky jasně mluví ve prospěch velké změny – aby se ambiciózní ženy otevřely příležitostem, které jim mohou technologie nabídnout.

V Evropě absolvuje zhruba třetina žen vysokou školu se zaměřením na vědu, techniku, strojírenství a matematiku. V Nizozemsku je to necelých 25 %. Nicméně počet žen ve světě, které zastávají vysoké tech pozice, zůstává značně nízký.

Dvoudenní konference European Women in Tech se uskutečnila teprve podruhé, ale opět bylo beznadějně vyprodáno. Velké značky lákaly potenciální programátorky a manažerky – od Googlu a jejich poradny při psaní životopisů, až po Unity a virtuální realitu.

„Když jsem začínala, byla jsem jediná žena v technologickém týmu,“ vzpomínala Lisanne Brons, poradkyně pro technická data a umělou inteligenci v Microsoftu. „Moje kariéra se zlepšila, když jsem se přestala poměřovat s ostatními. Přijala jsem fakt, že nemusím splynout.“ Brons studovala umělou inteligenci a informatiku na univerzitě v Utrechtu a říká, že jednou z nejzajímavějších věcí na její práci je, že její specializace pokrývá spoustu různých oblastí a myšlenek. Nyní, po šesti letech v Microsoftu, pracuje Brons na způsobech, jak by mohla umělá inteligence zlepšit naše každodenní životy.

Jejím oblíbeným příkladem v současné době je aplikace Seeing AI od Microsoftu, která popisuje zrakově postiženým to, co je před nimi. A nebo model umělé inteligence, který je využíván v zaměstnanecké jídelně, kde monitoruje poptávku po jídle v čase vydávání, aby snížil plýtvání potravinami.

„Pokud se chcete dostat do tohoto průmyslu, nemyslete si, že je to jen o kódování a  programování,“ dodala. „To je jen zlomek všech možností a pozic, které technologie nabízí. Zní to jednoduše, když už jste jednou na palubě, ale buďte samy sebou.“ Mnoho delegátů zdůrazňovalo širokou škálu příležitostí, které nabízí tech svět. Klíčovou zprávou však bylo: „Nenechte se odradit, pokud nejste programátorkou!“

„Nečekala jsem, že budu pracovat v technologiích,“ svěřila publiku Yoni Linden, data science konzultantka ve školicím středisku Capgemini v Utrechtu. „Chtěla jsem pracovat s lidmi, dělat něco kreativního a nesedět za stolem celý den. Nenapadlo mě, že práce v technologiích je práce s lidmi.“

Linden nyní pomáhá společnostem vypořádat se s některými etickými otázkami souvisejícími s technologiemi, kterým dříve nemusely čelit – jako je například personalisation-privacy paradox. „Pomalu si zvykáme na to, že o sobě sdílíme čím dál tím více informací. Zajímalo by mě, kdy se to zastaví,“ prohlásila ve svém vystoupení druhý den konference.

„Podívejte se třeba na Facebook. Před deseti lety byste si nedovedli představit, že budete sdílet tohle všechno. Často dokonce s lidmi, které ani neznáte. Ale to je normální. A já si myslím, že to bude pokračovat […]. Spotřebitelé se rychle rozhodují jen na základě výhod, ale neuvědomují si, že platí svými údaji.“

Jess Ratcliffe byla jednou z mnoha lektorek workshopů, které pomáhaly účastnicím zjistit, co na počátku svých kariér chtějí a zároveň najít cestu, jak překonat kulturní otázky, které stále drží ženy doma u plotny.

„Domnívám se, že syndrom nezaslouženého úspěchu je jednou z největších překážek pro mnoho žen,“ řekla svému publiku. „Máme tendenci přičítat svůj úspěch vnějším faktorům, štěstí, okolnostem.“

„Snažím se podporovat lidi, aby začali testovat své domněnky. Uživatelský testovací přístup, který se dá aplikovat na naše cíle a ambice.“

Zdroj: Dutchnews

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.