Robot Tertilll je jako Roomba „zahradník“

Start-up, který vyvíjí zahradního robota na sekání plevele, podpořila Husqvarna.

Údajně je jako Roomba pro naši zahradu. To zní jako mazaný marketing. Umístíte výrobek své značky k těm neprodávanějším domácím robotům, aby se stal trhákem v daném průmyslu.

Avšak toto tvrzení má přece jen trochu větší váhu od člověka, který robota Roomba vynalezl. Známý robotik Joe Jones představil svého nového robota, který se postará o všechen plevel v zahradě. Jmenuje se Tertill.

Poté, co Jones opustil iRobot a získal praktické zkušenosti v laboratoři MIT pro umělou inteligenci (nyní CSAIL), přešel na zemědělství a založil společnost Harvest Automation. Společnost produkuje roboty pro využití ve školkách či zahradách. V roce 2015 se Jones podílel na spoluzaložení Franklin Robotics, která vyvíjí Tertilla.

Minulý týden získala Husqvarna Group 25% podíl v této společnosti. Partnerství také přináší potenciální možnosti distribuce a hlubší znalosti zahradního promyslu pro společnost Franklin, která momentálně prodává své výrobky přímo koncovým spotřebitelům.

Tertill je malý válcový robot, který vypadá a funguje hodně podobně jako Roomba. Sám brouzdá zahradami, orientuje se podle předmětů a jejich obrysů a díky malému rotujícímu noži, ukrytému pod jeho terénními koly, nemilosrdně zbavuje záhony plevele.

Senzor na přední části robotického těla jednoduše posoudí, které rostliny by měly být zlikvidovány a které je třeba ponechat. Základní myšlenka je, že rostliny, které si přejete zachovat, jsou vzrostlejší, zatímco plevel je nízký. Sazenice je možné ochránit před Tertillovým nožem pomocí drátěného plůtku, který se zasune do půdy. Robot narazí na ochranu a pokračuje jinam.

Přestože Tertill ve skutečnosti plevel nevytrhává, společnost Franklin tvrdí, že opakované sekání den po dni znemožní rostlině, aby vytvořila listy. Protože její růst vyžaduje energii, a protože energie v semenech a v kořenech se rychle vyčerpá, rostlina nakonec odumírá, protože není schopna provádět fotosyntézu.

Tertillův pohon na všechna čtyři kola si poradí s mulčovací kůrou, měkkou půdou i pískem. Ačkoliv se může zdát korzující likvidátor plevele nebezpečný pro děti a zvířata, moderní senzory jsou neskutečně citlivé. Ochránci spotřebitelů se od počátku starali o bezpečnost Roomby, ale výrobek od firmy iRobot má solidní výsledky a je sázkou na jistotu, že vynálezci Tertilla se podrobně zabývali i potenciálními riziky.

Robot může být skvělým pomocníkem v zahradách hlavně pro ty, kdo nechtějí používat herbicidy. Franklin v současné době vyrábí první várku jednotek, které jsou již k dispozici pro předobjednávku.

Zdroj: ZDnet

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.