Roboti přebírají práci nízko kvalifikovaným kancelářským pracovníkům

Rumunský start-up UiPath získal potřebné finance, které mu pomohou vylepšit softwarové roboty.

V květnu dosáhl UiPath na částku 30 milionů dolarů, což je největší investice, které kdy rumunský start-up docílil.

Společnost se zabývá automatizováním opakované kancelářské práce a jejích služeb využívají přední společnosti působící ve finančnictví, pojišťovnictví i zdravotnictví. Každý robot může dle tvrzení UiPath nahradit až pět nízko kvalifikovaných lidí.

Softwaroví roboti napodobují lidské uživatele. Jakmile jsou nainstalováni do počítače, jsou trénováni k tomu, aby prováděli jednotlivé úkoly. Umí číst obrazovku, stejně jako to dělají lidé a zvládají spoustu úkolů. Uloží e-mailové přílohy od klientů, získají data z konkrétního pole v dokumentu a importují tyto informace do softwaru společnosti, kde mohou být dále zpracovány lidským zaměstnancem.

Robota můžete naučit také to, aby třeba nainstaloval Office do Windows. Vědí, kdy a kam kliknout, jaké kroky po sobě následují a umí zaškrtnout určité volby. Samozřejmě stále – jako lidé – musí čekat, až se během instalačního procesu složky zkopírují.

Společnost UiPath zvolila pro šíření svého produktu zajímavý postup; nabízí totiž svůj software zdarma pro společnosti, které mají nižší obrat než 1 milion dolarů.

UiPath založil před pěti lety v Rumunsku bývalý vývojář z Microsoftu Daniel Dines a Marius Tirca.

Během dvou let stoupl počet zaměstnanců z 10 na dnešních 150. Většina z nich stále pracuje v rumunské Bukurešti, která je základnou technologického týmu. UiPath má kanceláře v New Yorku, Londýně, Bengalúru, Tokiu, Singapuru a plánuje otevřít pobočky v Hong Kongu a Sydney.

Obrat společnosti není známý, nicméně se v roce 2016 podle slov managementu zvýšil šestinásobně. Většina zákazníků je ze Spojených států nebo z Evropy. Daniel Dines, CEO, říká, že mimo jiné spolupracuje se dvěma společnostmi, které figurují na seznamu Top 10 Fortune Global.

UiPath, který je konkurentem společností Automation Anywhere a Blue Prism, říká, že využije získané peníze k rozšíření podnikání a k rozvoji svých technologií.

Marius Tirca, chief technology officer, informoval o tom, že plánuje software vylepšit o další kognitivní funkce, jako je zpracování přirozeného jazyka a strojové učení. Pracuje se i na vylepšení způsobu, jakým roboti zacházejí s nestrukturovanými daty.

Start-up UiPath chce do konce letošního roku zdvojnásobit svůj tým a s naděje upíná k rumunskému trhu, kde se to technologickými talenty jen hemží. Platy, které nabízí, jsou jedny z nejvyšších v zemi, zato jejich pohovory patří k těm nejtěžším. Management chce získat nejlepší uchazeče, a to bez ohledu na jejich (ne)zkušenost v oboru.

Podle Grand View Research se očekává, že trh s automatizací do roku 2024 dosáhne hodnoty 9 miliard dolarů. Předpokládá se, že malé a střední firmy budou mít z automatizace největší užitek, protože softwaroví roboti budou o 65 % levnější než zaměstnanci na plný úvazek. Do roku 2021 budou prý administrativní a kancelářské úkony zajišťovat více než 4 miliony robotů.

Částka 30 milionů dolarů, kterou se podařilo UiPath získat, není neobvyklá pro západní Evropu nebo pro Silicon Valley. Ale pro východní Evropu jako region s nižšími životními a podnikatelskými náklady, která je mimo jiné známá spíše pro softwarové outsourcingy než domácí projekty, to může znamenat velký krok.

Zdroj: ZDNet

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.