Jak se mohou digitální nomádi vyvarovat samoty

Často se stává, že digitální nomádi nový životní styl neustojí a po čase se vrací domů. Jedním z důvodů může být ztráta dlouhodobějšího kontaktu s lidmi nebo to, že si nepřipadají sociálně začlenění. Cestování z místa na místo může znít skvěle, ale přináší to s sebou také opravdové problémy. Jak se jim vyhnout, abyste nemuseli pověsit svůj nomádský život na hřebík?

Zpomalte

Zůstaňte na nějakém místě déle a poznejte zdejší lidi. Tímto získáte čas k navázání důležitých vztahů. Navíc pomalé cestování je dobré cestování.

Odpouštějte lidem jejich chyby

Nikdo není dokonalý. Ne, ani vy. Samozřejmě, že si dovedete představit někoho lepšího. Ale vzdát se přátelství kvůli „lepšímu“ imaginárnímu člověku? Jednou řekl otec svému novopečenému zeti: „Moje dcera může mít své chyby, ale kdyby je neměla, vybrala by si někoho mnohem lepšího, než jsi ty“.

Buďte dostupní

Zůstaňte v kontaktu s lidmi, které jste potkali. I krátká zpráva může pomoci udržovat přátelský vztah a umožní vám zůstat v dosahu radaru vašeho známého. Můžete si z toho udělat pravidlo; každý den oslovte někoho, s kým jste si už dlouho nepovídali. Z dlouhodobějšího hlediska se to vyplatí.

Projevujte své uznání

Když potkáte někoho, kdo má něco zajímavého na srdci, promluvte s ním, vyslechněte jej a poděkujte mu. Samozřejmě, že většinou z toho nic nebude. Pořád je to ale malá investice, která vám může časem pomoci najít někoho libového. Pokud však ani ve třetím e-mailu druhá strana neupustí od obchodnického tónu, pravděpodobně jí nejde o přátelství, ale jen o peníze a obchod.

Setkávejte se

Informujte své známé o tom, kam jdete. Zjistěte si, kde jsou oni, přičemž tomu můžete přizpůsobit svou trajektorii. Není špatný nápad zastavit se za nimi cestou domů nebo se prostě někde potkat.

Vytvořte malé komunity

Zkuste to on-line, využijte facebookové skupiny, přidejte do nich lidi, kterým věříte a se kterými chcete být v kontaktu. Vytvořte komunitní centra v reálném světě. Můžete být součástí skutečné komunity.  Najděte pár lidí a pronajměte si společně dům. Chvíli si tak můžete užívat komunitního života. Může vám to přinést skvělé zážitky.

Zavítejte domů

A konečně, zajeďte se podívat do své rodné hroudy. Navštivte rodinu i přátele. Zapařte. Neutíkejte příliš brzy. Dopřejte tomu pár týdnů, možná i měsíc nebo dva. To vám umožní naplnit své potřeby a zároveň vám to připomene, proč jste odcházeli. Někteří lidé se nakonec rozhodnou být sezónními nomády a zůstanou podstatnou část roku doma. Proč to také nezkusit?

Každý máme potřebu někam patřit. Když ji nenaplníte, dříve nebo později se projeví a nebudete ji moci nadále ignorovat. Nenechte to zajít tak daleko. Začněte si budovat síť přátel, na které se můžete spolehnout. Jen tak může být nomádský život vzrušující, naplňující a plný radosti.

Zdroj: Vagabondwriters

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.