Jak se starat o firemní počítače?

Za pomocí správných strategií může vaše organizace maximalizovat hodnotu svých investic vložených do výpočetní techniky. Uvádíme nejlepší způsoby, jak vytřískat maximum z vašeho stárnoucího vybavení.

Často se stane, že potkáte lidi z nadnárodních technologických společností a při bližším pohledu zjistíte, že pracují na starších vingate počítačích z roku 2010… I dnes překvapí případy, kdy lidé používají staré stroje, protože jejich nové počítače se neumí s některým téměř historickým softwarem dobře vypořádat, nebo je to alespoň často zmiňováno jako hlavní důvod.

Zatímco některé společnosti recyklují a zbavují se svých starších počítačů i notebooků, mnozí se snaží vylepšovat svá stará zařízení a používat je tak dlouho, dokud budou schopni udržet výdaje na jejich opravu ve snesitelné výši. Ve firmách většinou putují tyto stárnoucí stroje směrem dolů v počítačovém řetězci. Začíná to tak, že nejdůležitější zaměstnanci firmy dostanou nejnovější vybavení, které je po čase distribuováno směrem dolů do řad průměrných a občasných uživatelů. Pokud počítač funguje i po všech těch výměnách majitelů a všichni od něj dávají ruce pryč, je mu přidělena nějaká speciální funkce jako třeba tisknutí štítků. Často se některé z těchto starých artefaktů umisťují do prostorů, kde se práší a je špína; jednoduše jsou to místa, kde nechcete zničit novější vybavení. Až skončí svou poslední misi, odchází pryč do recyklačního pohřebiště a čeká ho věčná sláva v křemíkovém nebi.

Sestupná cesta osobních i mobilních zařízení, jež skončí u uživatele, kterému stroj naposledy vydechne pod rukama, je poměrně běžná IT praxe. Sestává ze tří základních kamenů:

Nové vybavení putuje k důležitým uživatelům, jejichž práce vyžaduje nejlepší stroje. Tito lidé často pracují v oblastech jako účetnictví, strojírenství, průzkum trhu apod. (jiný případ je samozřejmě ve firmách, kde se pracuje s grafikou, videem, animacemi atp.).

U nových zařízení počítejte s průměrnou životností tři roky, což je čas, který většina lidí potřebuje doslova k „vyčerpání“ osobních počítačů. Těsně před koncem tohoto cyklu nabídněte použité příslušenství průměrným uživatelům a nakupte nové stroje pro super-uživatele.

Jakmile se blíží zařízení k tříletému milníku, má před sebou zhruba ještě nějaké tři čtyři roky, než úplně zastará nebo selže. To je čas, kdy jej můžete umístit do skladu, do výrobny plastových hmot nebo kamkoliv, kde mu hrozí kontakt s prachem a špínou.

Pravidla pro přeřazování zařízení

Aby společnost docílila maximálního přínosu z IT prostředků a zajistila co nejdelší životnost přidělovaných zařízení, je třeba věci správně používat a provádět jejich pravidelnou údržbu. Pravidla by měla obsahovat pokyny pro opětovné využívání zařízení. Důležité je popsat kroky, jak má být postupováno ze strany posledního majitele, aby mohl být přístroj odevzdán a předán.

V uplynulých letech se objevilo i několik nových způsobů, jak spravovat stárnoucí výpočetní techniku.

Tyto zahrnují například:

Pronájem

Jinými slovy – pokud zařídíte s prodejcem tříletý pronájem 500 počítačů, po uplynutí nasmlouvaného období ukončete smlouvu a pronajměte si novější vybavení. Tím zamezíte znehodnocování starých strojů.

Thin computing

Pokud jede společnost na vlně cloudu, tak může kromě několika privilegovaných jedinců většina zaměstnanců používat tenké klienty, u kterých se využívají cloudové technologie. Tato praxe pomáhá uchránit firemní dokumentaci a zároveň poskytuje nebývalou flexibilitu.

BYOD

Umožněte propojovat firemní počítače a mobilní zařízení pomocí BYOD (Bring Your Own Device), aby zaměstnanci mohli využívat své vlastní vybavení.

Aukce pro zaměstnance

Když se staré zařízení skutečně nachází na konci svého životního cyklu, ale stále funguje, společnosti je mohou nabídnout svým zaměstnancům nebo je levně prodat na internetových aukcích. Zaměstnanec si například může koupit starý firemní server či notebook. V takových případech je ale opravdu nutné důsledně a bezpečně odstranit veškerá data, která v zařízení původně byla.

Pro ředitele IT je důležitým úkolem vytvořit pravidla a navazující postupy, jak se starat o starší zařízení. Ajťáci pak mohou postupovat podle pokynů bez dalších otázek. Význam těchto pravidel i standardizovaného procesu není radno podceňovat. Proč?

Je ve vašem zájmu, aby bylo nasazení, předávání a využívání příslušných zařízení co nejrychlejší a blbuvzdorné, protože IT oddělení má během dne spoustu důležitějších věcí na práci.

Zdroj: Techproresearch

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.