Sedm kroků k digitálnímu nomádství

Neodkládejte to, jděte do toho po hlavě!

Už v samotném názvu je trocha té romantiky. Flexibilita, cestování, dobrodružství a nové obzory. Kdo by nechtěl pracovat z tropického ostrova nebo z dlážděné uličky v srdci historické Evropy?

Trik je v tom zjistit, jak to sakra dělají. Vyzpovídali jsme pár digitálních nomádů a dali dohromady šest jednoduchých kroků, které vás mohou dovést k vysněnému životu na cestách.

Najděte si správnou práci

Pokud jste řekněme zubař, digitální nomádství pro vás není. Pro začátek je tedy třeba najít typově dobrou práci.

Znamená to práci, která může být vykonávána navzdory časovým pásmům. Pochopitelně se dobře daří blogerům či lidem v marketingu, ale dokonce i právníci mají naději.

Vyplatí se zřídit si pasivní příjem;  věnujte několik týdnů či měsíců tvorbě webu a následnému marketingu, poté můžete libovolně cestovat s vědomím, že web vám vydělává peníze. Nebo můžete na svém blogu zobrazovat placené reklamy. Vážně existuje nepřeberně možností, jak vydělávat peníze a zároveň cestovat, tak buďte kreativní

Naplánujte útok – buďte připraveni

Jednou z největších lekcí, co vás sezónní cestování naučí, je skvěle plánovat. Přemýšlejte o tom, kam chcete jet, kdy se tam chcete dostat, kde zůstanete a co řeknete své rodině. Stejně tak si zjistěte dostupné informace o své cílové destinaci: sledujte lokální zpravodajské weby, připojte se do skupin cestovatelů, prozkoumejte možnosti bydlení, než se vydáte na cestu.

Zajistěte si finančně dostupné ubytování na prvních pár dní. V opačném případě se můžete ocitnout ve městě, ztraceni v časovém posunu, za sebou kufr na kolečkách, zoufale hledající levnou hostelovou postel a wi-fi.

Ale je plánování všechno, co potřebujete? Jako digitální nomád potřebujete také jistou dávku chaosu.

Neplánujte útok – buďte spontánní

Pokud si naplánujete vše od A až do Z, ironií je, že tím přijdete o důležité aspekty digitálního nomádství – spontaneitu.

Našli jste neuvěřitelně levný let na Bali? Bookněte jej!

Někdo vám nabídl výlet na sopku? Jděte do toho!

Často budete potřebovat detailní plán a zároveň ochotu jej v minutě vyhodit z okna.

Nepodceňujte víza

Tento bod je zásadní. Známe lidi, kteří si nezjistili potřebné informace, věřili kamarádovi kamaráda a dostali se tím do velkých problémů. Vždy si zjistěte, jaké jsou podmínky udělení víza a zdali je v dané zemi třeba.

Důležité informace naleznete na internetu nebo můžete vždy zavolat na ambasádu a vše si ověřit.

Zapomeňte na přeplněná zavazadla

Sbalte si kufr jako profík, budete jej často potřebovat; též je dobré mít přehled o tom, které aerolinky jsou přísné a které dovolují těžší zavazadla. Pokud jste sběratel, je čas říct některým věcem sbohem. Sbalte si pár důležitých kusů oblečení a začněte využívat služeb veřejných prádelen – ta bezva bunda, kterou jste měli na sobě dvakrát za rok beztak vypadá lépe ve skříni vašeho kamaráda.

Nakupte si všechno v menší cestovní velikosti nebo počkejte s nákupem až na místo. Věřte nám, skutečně mají v zahraničí i pastu na zuby.

Připravte se psychicky

Toto je jeden z nejopomíjenějších bodů. Někteří z nás se stěhují z místa na místo, ale pokud nejste zvyklí na nomádský život, může to pro vás být šok. Pomůže načíst si informace o cílové zemi, ale nečekejte, že po měsíci čtení budete vědět vše.

Buďte otevřeni novým úhlům pohledu a novým postupům – ať už to zahrnuje jízdu autobusem, mytí nádobí nebo jiný názor na součastné či historické události – to, že doma to funguje nějakým způsobem, neznamená, že to funguje lépe.

Každý se setká s něčím, na co si bude těžko zvykat – devítihodinový časový posun, který vás oddělí od přátel a rodiny, hrubí cestující v metru, nebo vás prostě rozhodí fakt, že nikde není k dostání vaše oblíbená káva. Ale nezapomeňte vzít v potaz všechny úžasné nové zážitky. Ať se zeptáte jakéhokoliv aktivního cestovatele: poznávání různých kultur a prostředí vás naučí věci, které se na školách nevyučují.

Ponořte se do toho!

Konečně… Přestaňte snít o tom, že se stanete digitálním nomádem, kupte si letenku a leťte! Tento způsob života se teprve nedávno stal reálným, tak proč toho nevyužít a nezačít život svých snů?

 

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.