Sedm otázek, které by měly předcházet výběru vhodné kariéry

Když nevíte, co si počít se svým životem, pravděpodobně začnete přemýšlet o kariéře, která vás bude naplňovat.

Každý chce práci, která ho bude naplňovat. Jestli chcete zachraňovat planetu, pravděpodobně najdete ideální zaměstnání na jednom z těch seznamů „nejlepších prací na světě“ nebo „prací, které obohatí vaši duši“. Někteří lidé dávají přednost manuální práci nebo kontaktu s lidmi.

Co si myslíte, že by vás naplňovalo? Záleží na tom, kdo jste, a co je pro vás důležité. Zkuste si položit následující otázky a přijít na to, jaká kariéra je pro vás vhodná.

Vystihuje práce mou povahu?

Lidé, kteří berou v potaz svůj charakter a zájmy, zvyšují šanci na to, že najdou kariéru snů. Použijte různé nástroje včetně soupisu zájmů a vlastností, které vám pomohou odhalit, kdo vlastně jste. Když pak například dojdete k závěru, že jste introvert, budete pravděpodobně šťastnější v oboru, kde můžete pracovat nezávisle na ostatních.

Zamyslete se také nad svými schopnostmi. Práce, při které budete využívat svých přirozených dovedností a umu, může být naplňující, protože pro vás bude snadné dělat ji dobře.

Odpovídá práce hledaným hodnotám?

Chcete být autonomní, potřebujete výzvy, pomáhat ostatním, být uznávaný? To jsou hodnoty, které se u každého liší.

Kariéra, při které nebudete dosahovat svých nejdůležitějších hodnot, vás s největší pravděpodobností nebude uspokojovat. Pokud například chcete pomáhat ostatním a budete pracovat jako exekutor, dost možná se budete cítit nenaplněni, nebo hůř.

Budou mě bavit mé pracovní povinnosti?

Zjistěte si, co se o vás bude na konkrétních pozicích očekávat. Plnit úkoly, které si budete užívat, je motivující. Dodá vám to energii a entuziasmus.

Samozřejmě, že nebudete zbožňovat všechny své povinnosti. Ale většina pracovních úkolů by měla sestávat z úkonů, které děláte rádi. Každý den nebude procházka růžovým sadem, ale měli byste dělat práci, která vás baví.

Vyhovuje mi pracovní rozvrh?

U každé pracovní pozice lze očekávat různé časové rozvrhy. Například lékaři musí být v práci i přes noc, o víkendech či o svátcích. Spisovatelé a editoři pracují přesčas, aby stihli své lhůty. Je vhodné mít představu o typickém časovém rozvrhu na vaší vysněné pozici.

Nepodceňujte dopad pracovních hodin na váš výkon a osobní život. Když si vyberete práci, která vám nebude vyhovovat časově, může vám nepříjemně obrátit život naruby.

Vydělám dostatek peněz?

Ani vysoký příjem vás nedonutí milovat práci, která vám nesedí. A naopak, když nebudete schopni si svou prací vydělat na živobytí, těžko pro vás bude beze zbytku naplňující.

Než se rozhodnete pro konkrétní zaměstnání, zjistěte si průměrný plat lidí, kteří v dané oblasti pracují. Sepište si své výdaje, nezapomeňte na volnočasové aktivity, kterých se nechcete vzdát. Rozhodněte, kolik chcete každý měsíc ušetřit a ujistěte se, že očekávané příjmy pokryjí vaše výdaje.

Budu mít možnost kariérního růstu?

Kariérní postup není důležitý pro každého, pro někoho však může být nezbytností.

Je pro vás kariérní růst důležitý? Najděte si práci, ve které se můžete učit nové věci a profesně růst. V opačném případě byste se mohli nudit a být nespokojení.

Budu snadno hledat novou práci?

Neustálá nejistota a strach, že si nebudete moci najít práci, na vás bude působit negativně. Zjistěte si na trhu práce, jestli je poptávka po vámi zvoleném zaměření.

Mělo by vás zajímat, kolik lidí v daném oboru pracuje, dále si můžete projít predikce o nárůstu pracovních míst.

Další důležitý faktor je místo. Některý typ práce se koncentruje pouze v určitých regionech. Pokud jste ochotni se přestěhovat, nebude to pro vás problém, ale pokud zrovna nemáte chuť sbalit svůj život do několika krabic od banánů, měli byste pravděpodobně zvážit další možnosti.

Zdroj: thebalance.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.