Šest varovných signálů aneb jak poznat, že váš šéf bude vaše noční můra

Stará pořekadla platí i dnes. Neopouštíme práci, opouštíme šéfy. Když pracujete pro špatného šéfa, tak kromě své duševní pohody a produktivity ohrožujete i své zdraví. Výzkumníci z Harvardské obchodní školy a Stanfordovy univerzity přišli na to, že stres, který způsobují špatní nadřízení, může na naše tělo působit stejně škodlivě jako třeba pasivní kouření. A ještě ke všemu kvůli takovým šéfům můžete být smutní, líní, nebo dokonce při těle!

Většina zaměstnanců pochopitelně nemá finanční a logistickou svobodu odejít ze své současné práce, přestože trpí pod nadvládou špatného šéfa. Takže co vám zbývá? Můžete se naučit, jak s takovým šéfem co nejlépe koexistovat. Platí zde však stejné rčení jako u většiny nemocí; nejlepším lékem je prevence. Když se naučíte rozeznat varovné signály už ve fázi pohovoru, můžete se zcela vyvarovat potenciálně toxickému prostředí. Následuje šest varování, kterých byste si měli všimnout.

Nedostatek respektu a vychování

I když má vedoucí pracovník mnoho zkušeností s vedením pohovorů, někdy se stane, že se naruší dobře plánovaný časový rozpis a další uchazeč přijde na řadu později, než se předpokládalo. Nečekané události se mohou přihodit i organizovaným lidem, ale to, jak v podobné situaci reagují, vám o nich řekne nejvíce.

Člověk, který má na starosti pohovor, by měl přiznat pochybení a omluvit se. To patří mezi základní slušné chování. A pokud to náborový manažer neučiní, co to vypovídá o jeho jednání s lidmi?

Všudypřítomné rozpínavé ego

Disponují jím především náboráři, kteří na pohovoru mluví nejraději o sobě (než aby zpovídali kandidáta). Odhalit takového šéfa je poměrně jednoduché – když se jich zeptáte na otázky týkající se týmu, odpovědi budou často soustředěné na jejich osobní úspěchy a na ně samotné.

Na zájmenech záleží

Nejlepšími šéfy jsou týmoví hráči, kteří dokáží ocenit hodnotu každého člena ve skupině. Ale všichni jsme se setkali se špatnými šéfy, kteří věří, že veškerý úspěch je jejich zásluhou, kdežto za chyby a selhání mohou zásadně podřízení. Ale jak odhalíte, do které skupiny váš potenciální šéf spadá, když se s ním uvidíte poprvé? Všímejte si, jaká používá zájmena a v jakém kontextu.

Když preferuje zájmeno „Vy“ při sdělování negativních informací, třeba „Vy se budete muset vypořádat s mnoha povinnostmi“, neočekávejte, že váš boss bude mentor. Když využívá slova „já“ k popsání úspěchu celého oddělení, pak je to varovný signál. Pokud naopak říká „my“ a vykládá o výzvě, které tým nebo společnost čelila, může to znamenat, že odvádí pozornost od své odpovědnosti a přesouvá vinu na druhé.

Pokládání nevhodných otázek

V každé zemi jsou lidé chráněni zákony, které nesmí potenciální zaměstnavatel překračovat. Jsou vytvořeny i proto, aby se zabránilo diskriminaci na pracovišti. Náboráři by se vás například neměli ptát, jestli máte děti nebo jestli je plánujete.

Bohužel i přesto se až 75 % žen na seniorských pozicích v technologiích setkalo při pohovorech s otázkami týkajícími se jejich rodinného života, rodinného stavu a dětí. Obdobně postupující náborář pravděpodobně nebyl správně zaučen. Ale když vypozorujete neetické chování již v této rané fázi komunikace, co vám to napoví o tom, jak tento manažer pracuje?

Šéf (a společnost) vás vnímá jako posluhovače

Bohužel stále existuje mnoho společností, které vnímají své zaměstnance jako novodobé otroky. Pokud váš potenciální nadřízený nebude mít čas s vámi vést řádný pohovor a za nejdůležitější informaci (hodnou sdělení) bude považovat, že rád pije svou kávu s mlékem a dvěma cukry, pak si asi dovedete barvitě představit, jaké by to bylo pracovat pro takovou společnost, resp. pro takového šéfa.

Nadřízený postrádá nadšení

V neposlední řadě byste si při pohovoru měli všímat, jestli náborář nepostrádá nadšení a zaujetí. To se dá subjektivně posoudit díky vašim pocitům. A sami byste měli cítit trochu nadšení, když si představíte, že byste pro firmu pracovali. Ale když je vám ihned zřejmé, že váš potenciální šéf nenávidí svou práci a nejeví o nic zájem, okamžitě odejděte. Je totiž pravděpodobné, že kancelář bude plná podobně smýšlejících lidí, kteří jsou již nakaženi nízkou morálkou.

Zdroj: fastcompany.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.