Šest věcí, které se ženám v IT neříkají

Někdy je lepší prostě mlčet.

Bylo nebylo, před dávnými časy většina pracovníků v oborech, které dnes označujeme souhrnně jako IT, byly ženy. Ale v osmdesátých letech došlo ke zvratu a výpočetní techniku ovládli muži. Ženy se na technologických pozicích vyskytovaly už jen zřídka, byl to téměř vymírající druh. Dnes, díky snahám vyučovat ve školách STEM a díky code kempům organizovaným jen pro děvčata, se svět zase začíná točit obráceně. I přesto jsou však ženy v technologiích stále považovány za jednorožce – a nejen v dobrém slova smyslu.

V důsledku toho ženy v IT často slýchávají urážlivé poznámky o svém povolání. Poznámky, které se jakoby kouzlem vyhýbají jejich mužským spolupracovníkům. Je to jedna z věcí, která nutí ženy dvakrát rozmýšlet, jestli se do kariéry v IT vůbec pustí.

Z počátku se může zdát, že jsou tyto komentáře neškodné. Žena si díky nim připadá tak trochu vyjímečná. Ale když podobné dotazy slyšíte pořád dokola, dojde vám, že to jsou možná mikroagrese vytvořené k tomu, aby se člověk cítil malý a nicotný. Následuje šest vět, které se ženám v technologiích jednoduše neříkají. Z čeho jsou ženy v IT unavené a co jim už leze krkem?

„Promiňte, můžete mě prosím spojit s vývojářem?“

Pracujete jako vývojářka webů v open space kanceláři s dalšími členy týmu, ale všichni kolemjdoucí se zastaví zrovna u vašeho stolu, aby se zeptali, kde je oddělení vývojářů.

Nejdříve s úsměvem odpovíte, že je tazatel na správném místě. Ale je to opravdu úsměvná situace? Otázka byla směřována na jedinou ženu v kolektivu, protože se většina lidí jednoduše domnívá, že je to sekretářka.

„Jste moc hezká na to, abyste byla ajťačka.“

Kdybyste dostali korunu pokaždé, když vám to někdo řekne on-line nebo osobně, určitě byste byly už milionářkami. Když je třeba technologický tutoriál na internetu napsaný ženou a náhodou obsahuje její profilovou fotku, komentující dobře vědí, co je jejich svatou povinností – je třeba posoudit její vzhled! A i když by byla tato žena respektována v odborných kruzích, obdrží komentáře, které nemají co dočinění s tématem.

A to je jen jeden scénář. Bože chraň ženy v IT, o kterých muži rozhodnou, že nejsou atraktivní!

Buď jak buď, dokud má žena fyzické tělo, velmi pravděpodobně o něm uslyší v mnoha nevhodných situacích, které nebudou nijak souviset s její prací či vzděláním.

„Jste skvělá v tom, co děláte. Na ženu.“

Je neuvěřitelné, kolik lidí tuto větu považuje za poklonu, přestože dodatkem „na ženu“ celý kompliment vlastně znegují.

A ještě lepší je, když jsou ženy v technologiích pochváleny za jednoduché úkoly. Jste „hodná holka“, protože jste si vzpomněla na zálohování dat před tím, než jste udělala změny na serveru.

Když se jedná o něco, co by muž udělal bez mrknutí oka a lidé za to ženě tleskají, tak je pochopitelné a pravděpodobné, že si to vezme osobně.

„Vsadím se, že byste byla raději doma se svou rodinou.“

Když pracuje muž na plný úvazek, nikdo si k němu nechodí sedat a neptá se, jak to všechno zvládá; pracovní život, rodinný život a děti (pokud je má). Předpokládá se, že jeho žena nebo partnerka všechno obstará.

Když jste ale žena, funguje to obráceně. Čas, který strávíte v práci, je na úkor starání se o děti nebo o partnera. Nehledě na to, že váš protějšek je tím, kdo se primárně stará o děti, nebo na to, že děti nemáte, případně neplánuje. Toto vnímání je tak všudypřítomné, že odborníci varují ženy, aby na pohovory nenosily snubní prsteny; pokud chtějí dostat práci.

Situaci na sebe mohou vztáhnout ženy ze všech oborů. Ale pokud jste jediná žena v  týmu, podobná sdělení působí mnohem osobněji.

„Tohle se stává i mužům.“

Když se žena v IT potýká s nějakými obtížemi, objeví se muž s dobrým úmyslem, aby jí zdůraznil, že její problém není jedinečný. Muži také mohou mít špatné šéfy a mohou zažívat harassement v práci. Muži mohou být také podceňováni a jejich práce bagatelizována.

Nicméně studie za studií ukazují, že se se ženami v technologiích nejen zachází jinak než s jejich spolupracovníky, ale dokonce hůř. Tyto změny v zacházení mohou být pro ostatní neviditelné, ale žena, které se týkají, o nich dobře ví, a mohou na ni mít velký dopad. Ženy v technologiích jsou přijímány méně často, jejich plat není zvyšován tak často a nejsou tak často povyšovány jako muži.

Muži mají výhodu v tom, že jejich mentoři jsou jako oni. Dokonce mohou mít podobné záliby, které ženy sdílejí jen výjimečně. To je důvod, proč je nyní mentorství prosazováno i pro ženy a dívky v IT. Když uvidíte uspět někoho, kdo vypadá jako vy, může vás to inspirovat a vzbudit to ve vás potřebnou sebedůvěru.

„Sexismus v IT byl problém. Ale teď už je to lepší.“

Ano, genderová rovnost je na dobré cestě, ale boj ještě není u konce. Někteří lidé si myslí, že od té doby, co ženy již nemusí snášet očividný a do očí bijící sexismus 80. let (se kterým by si ani oddělení lidských zdrojů nevědělo rady), by si neměly stěžovat na drobnosti, jako je třeba rozdíl v mzdovém ohodnocení nebo na to, že jsou považovány za hloupější než jejich mužští kolegové.

Dokonce i dnes je stále ještě velkým handicapem být ženou v IT. Jeden expert navrhl ženám, aby používaly pouze své iniciály, aby s nimi bylo zacházeno jako s ostatními zaměstnanci.

Zdá se, že čísla potvrzují tuto diskriminaci: od roku 2013 bylo pouze 6 % žen ve vedoucích funkcích. Tento výsledek je velkou měrou způsoben i tím, že jen zlomek dívek považuje IT za možnou potenciální kariéru, protože v tomto průmyslu nevidí žádné ženy. A cyklus pokračuje.

Sexismus je v IT stále velký problém. A tím, že si to přiznáme, budeme o krok dál.

Zdroj: Dreamhost

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.