Jak si mohou introverti najít v práci přátele?

Pro některé z nás není navazování přátelství jednoduchou záležitostí. Socializovat se stojí úsilí. Někdo je prostě spíše introvertní. Většina lidí však chápe, že žije ve světě plném extrovertů a člověk na sebe musí hodně upozornit, aby zapadl. To platí, ať už pracujete pro obří korporaci, nebo pro malý a rychle se rozvíjející start-up. Uvedené kroky vám mohou pomoci navázat dobrá přátelství s vašimi kolegy bez ohledu na to, že jste třeba ostýchavější než průměrný Honza.

Začněte zdravit

Je to jednoduché, ale lidé na to často zapomínají, nebo se prostě bojí zdravit. Občas prostý pozdrav stačí k tomu, abyste otevřeli brány komunikace, kterými přátelství začíná. V pravidelných denních dávkách aplikujte „Ahoj“ a „Zatím“ a brzy vás kolegové začnou zdravit sami od sebe.

Napište zprávu celé skupině

Ať už jsou vaši kolegové technicky nadaní nebo ne, žijeme v době, kdy každý posílá e-maily a soukromé zprávy. Bohužel již odzvonilo konverzacím po telefonu, ale takový je život. Můžete však využít toho, že každý je neustále on-line. Pokud máte společný chat, kde s kolegy v průběhu pracovního dne probíráte potřebné záležitosti, není na škodu jim poslat nějakou odlehčenou zprávu i po skončení pracovní doby.

Ptejte se

Jak se jim daří, jak dlouho ve firmě pracují; pokládejte otevřené otázky, na které mohou obsáhle odpovědět. Lidé o sobě rádi hovoří a v devíti případech z deseti se na oplátku zeptají zase na vás. Třeba zjistíte, že vám nevadí mluvit o svých vlastních zkušenostech a na okamžik se toho svého introverta zbavíte.

Najděte kolegy na sociálních sítích

Když si chcete najít přátele, mělo by vás zajímat, co má ten druhý rád. Díky sociálním sítím je tato fáze mnohem jednodušší, než bývala. Jakmile si přidáte kolegu do přátel na Facebooku či Twitteru, omrkněte jeho profil a sledujte updaty. Nebojte se poslat komentář nebo retweetovat jeho post, pokud je to vhodné. Při osobním setkání pak můžete zmínit fotku, kterou jste viděli on-line, tím navážete kontakt.

Buďte sebejistí

Kolegové snadno poznají, když jste nervózní. A často jim to nedělá dobře. Když se necítíte ve své kůži, působí to i na ně. Navažte oční kontakt se spolupracovníkem, se kterým zrovna mluvíte. To je jeden ze způsobů, jak mu dáte najevo, že jste „přítomni“, že se ho nebojíte nebo že vás nenudí. Většinou to ocení a lidé vás budou mít raději. A vaše sebejistota poroste.

Najděte společná témata

Jakmile budete vědět, o čem si s druhým povídat, konverzace bude lépe plynout. Jeden společný zájem či záliba může být dobrým stavebním kamenem pro dlouholeté přátelství. Vaše sdílené zájmy mohou mít také vliv na pracovní otázky. Budete lépe spolupracovat a vaše projekty mohou díky tomu vzkvétat.

Účastněte se společných akcí

Obvykle se skupinky kolegů koncem týdne schází v blízkých kavárnách či restauracích. Některé společnosti pořádají pro své zaměstnance filmové noci. Choďte alespoň na některé z těchto společných akcí. Je to sice jako chodit do práce, ale většinou se nemluví o vážných věcech. Není snadnějšího seznamování než nad skleničkou dobrého vína.

Požádejte o pomoc

Každý má slabé stránky, dokonce i vy. Když nebudete urputně skrývat svá slabá místa, lidé si vás budou vážit více. Požádejte je o pomoc, tím uvolníte stavidla komunikace a ukážete jim další součást své osobnosti.

Nesrovnávejte se s druhými

Neporovnávejte to, kdo je podle vás důležitější pro společnost. Jste tým a každý má různé dovednosti a schopnosti. Také si nedělejte hlavu z toho, že jste třeba „příliš malí“ či „moc vysocí“, nebo plešatí. Když se s vámi někdo nechce přátelit z těchto povrchních důvodů, pak za to v první řadě nestojí on.

Nebojte se odmítnutí

Lidé vás poznají a někteří vás budou mít rádi hned od počátku. Druzí se přesně tak rychle rozhodnou, že jim nejste sympatičtí. Bohužel s tím nemůžete moc udělat, je to život. Lidé jsou odmítáni denně a všude, ale pokud nevylezete z ulity a nezariskujete, ubližujete tím jen sami sobě.

Pro někoho je hledání přátel v práci dokonce těžší než samotná práce, na kterou byl najat. I když si třeba myslíte, že byste svou práci dělali lépe bez rozptylování, kterým pro vás hledání přátel je, pracovní život bez nich může být osamělý a nudný. Kdo se s vámi bude bavit o oblíbených televizních pořadech, nebo si dělat legraci z nového pracovní zařazení? Přátelé většinou činí v práci všechno snesitelnější. Takže předtím, než jej odepíšete, obraťte se na člověka vedle sebe a pozdravte ho.

Zdroj: entrepreneur.com

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.