Jak si stanovit kariérní cíle pro rok 2018?

Nový rok nabádá ke změně.

Nový rok je vždy synonymem pro nové začátky. Je to čas změn, okamžik, kdy si stanovujeme své cíle. Často je toto období spojené s myšlenkami na změnu práce. Opravdu, leden je nejvytíženějším měsícem, co se týče vyhledávání práce a pracovních nabídek.

Pro ty, kdo hloubají nad změnou pracovní pozice, je příchod roku dobrým důvodem pro zhodnocení jejich předchozích zkušeností i pro přemýšlení nad tím, jakým směrem se chtějí ubírat v budoucnu. Pozitivní je, že zaměstnavatelé nabírají nové lidi a pracovních příležitostí je bezpočet.

Pokud přemýšlíte o tom, že udáte své kariéře nový směr, uvědomte si, že v tom nejste sami. Lidé během svého pracovního života změní práci průměrně 10–15x, takže vás rozhodně nic nedrží na pozici, která vám nevyhovuje.

Určitě existuje mnoho praktických důvodů, proč máte pocit, že byste měli zůstat ve stávajícím zaměstnání, které vás nenaplňuje. Jedním z nich však může být i to, že nemáte vymyšlený alternativní plán pro změnu práce. Když si ujasníte své cíle či požadavky a to, jakou cestou byste se rádi vydali, pravděpodobně objevíte hnací sílu, díky níž najdete práci, jež vám bude vyhovovat a bude vás více uspokojovat.

Nový rok pro vás může znamenat i nový začátek, využijte tuto pozitivní energii. Přečtěte si, jaké činnosti vám dopomohou k ustavení vašich nových kariérních cílů.

Sepište si své dovednosti

Projděte svou dosavadní práci, dobrovolnickou činnost, záliby a studijní úspěchy, abyste identifikovali aktivity nebo faktory, které na vás působily pozitivně, bavily vás a které vás motivovaly.

Napište si na papír schopnosti, které jste rádi rozvíjeli a uplatňovali. Váš seznam by měl obsahovat šest až devět dovedností nebo činností, které byste chtěli zužitkovat ve své nové práci.

Začněte kariérní průzkum

Vyhledávejte na webu pozice, které vás zajímají. Nebojte se ani tištěných publikací. Užitečné informace vám poskytne i lokální knihkupectví nebo knihovna.

Každý týden si určete dvě pracovní pozice, kterým se budete věnovat podrobněji. Zapište si, proč vás zajímají. Porovnejte si náplň práce s vaším seznamem činností a dovedností. U pozic, které vás skutečně lákají, si vypracujte seznam otázek, jejichž zodpovězením plně zhodnotíte to, jestli je pro vás tato kariéra vhodná.

Zjistěte, co dělají vaši přátelé

Více se zajímejte o pracovní život svých přátel. Třeba skrze sociální sítě. Přemýšlejte o práci kolegů, dodavatelů nebo klientů, která by se vám mohla zamlouvat; pak své přátele vyzpovídejte o povaze jejich povolání. Ukažte jim svůj seznam dovedností, možná vám doporučí další relevantní pozice. Požádejte je, aby vás představili důležitým lidem v odvětví, které vás zajímá. Možná se vám povede domluvit si setkání či informativní pohovor.

Sledujte někoho z vybrané profesní oblasti

Hledejte příležitosti k job shadowingu; aktivně se zajímejte o profesní život lidí, kteří v oné oblasti pracují. Získáte tak konkrétní informace z oboru a jasnější představu o tom, jestli by vás tato práce bavila.

Zkuste dobrovolnictví, abyste získali zkušenosti

Pokud je to možné, zapojte se do dobrovolnických činností ve zvolené oblasti. Jestli se třeba chcete zaměřit na sociální práci, vypomáhejte v pečovatelském ústavu.

Pokud studujete, nemáte práci, nebo pracujete z domova, poptejte se na brigády.

Jděte (zpátky) do školy

Zajímavé nabídky vyžadují další vzdělání? Najděte si on-line kurz, který upgraduje vaše schopnosti. Nebo projděte nabídky místních škol a vzdělávacích center. Setkání s lidmi z relevantních kateder vás může správně nasměrovat, abyste věděli, který program vám bude sedět na míru. Studovat, zatímco člověk pracuje na plný úvazek, se může zdát trochu skličující. Ale s podporou rodiny a přátel to není nemožné.

Obraťte se na svou školu

Potřebujete další informace a pomoc? Kontaktujte svou alma mater nebo oblastní poradenskou kancelář, kde vás odkáží na místí kariérní poradce.

Většině lidí se nový kariérní směr nezjeví z čista jasna, zatímco se v ústraní a izolaci oddávají tajemnému hledání své duše. Naopak to bývá aktivní proces a hledání, při kterém dochází ke kontaktu se zdroji a lidmi z oblasti.

Proč tedy nezačít nový rok aktivně, abyste našli práci, která vás bude naplňovat?

Zdroj: thebalance.com

 

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.