Sociální sítě aneb čím zaručeně odradíte náboráře

Zrevidujte své komunikační kanály, než odešlete další životopis.

Pokud zrovna hledáte zaměstnání, pravděpodobně víte, že z vašeho profilu na sociálních sítích nesmí čišet diskriminační aktivity a hejty. V opačném případě máváte svému potenciálnímu zaměstnavateli červeným hadrem před očima.

Z průzkumu britské společnosti YouGov, který čítal 2 000 osob s rozhodovacími pravomocemi, vyplynulo, že jeden z pěti zaměstnavatelů odmítne kandidáta kvůli jeho profilu na sociálních sítích.
Všichni samozřejmě víme, že není vhodné zveřejňovat fotky ze včerejší party. Až 74 % náborářů se nad takovými fotografiemi pozastaví a přinejmenším zamračí. Drogy na vašem profilu rozhodně odradí až 71 % náborářů.

Studie navíc odhalila chyby, které pácháme na svých profilech. Ano, i přesto, že jsme zcela střízliví.
Čeho si náboráři všimnou hned na první pohled?

Pravopisné a gramatické chyby
Průzkum informoval o tom, že 56 % zaměstnavatelů by nepozvalo na pohovor kandidáta, který má statusy plné gramatických chyb či překlepů. Takové chyby odradí překvapivě o 9 % víc náborářů než opilecké fotky. Proto si po sobě přečtěte své příspěvky předtím, než je zveřejníte.

Vulgární vyjadřování
Z výzkumu je zřejmé, že až 75 % náborářů zařadí zpátečku, když na vašem profilu narazí na profánní jazyk nebo nadávky. Vulgarismy vám zničí kariéru spíše než stará dobrá zásoba pivních sudů na profilové fotce. Dávejte si pozor, jinak se můžete reálně připravit o pracovní příležitost.

Selfie
Zdá se, že opravdu existuje únosná hranice počtu selfie fotek. Pokud ji permanentně překračujete, je dost možné, že je to důvod, proč si nemůžete najít práci. Až 26 % respondentů si myslí, že moc selfie fotek škodí. Považují to za signál, že jste sebestřední a netýmoví hráči. Nehledě na to, jak skvěle dnes (zítra či pozítří) vypadáte, udržte své selfie snímky na uzdě.

Retweetování
Možná si myslíte, že retweetovat influencery a jejich zprávy vám přinese plusové body. Ale náboráři do vás dobře vidí. Až 29 % zaměstnavatelů sdělilo, že nemají rádi, když lidé repostují přemíru fotek a videí na sociálních sítích. Zkuste pro změnu přijít s něčím svým a originálním.

Praní špinavého prádla a politika
Vyřizování účtů na sociálních médiích může být riskantní – a nemluvíme jen o možných neshodách s vašimi příbuznými. Je skvělé, že se cítíte být silní v některých tématech, ale pokud zrovna vedoucí náboráři zastávají protichůdné postoje, nic vám už nepomůže. I když vaše přesvědčení nemusí ovlivnit vaše výkony na pracovišti, 29 % zaměstnavatelů nechce slyšet o politických názorech svých zaměstnanců, které vyjadřují na sociálních sítích.

Zdroj: Monster.com

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.