Společnost GM bude vyrábět plně autonomní vozidla bez volantu a pedálů

Čtvrtá generace autonomních vozidel GM se od předchozích modelů podstatně liší: nemá volant, ani pedály.

Automobil, který byl představen v polovině ledna, je upravenou verzí elektromobilu Chevrolet Bolt EV hatchback. Ta by měla začít brázdit silnice příští rok v plánované samořídicí taxi flotile.

Dále bylo zveřejněno i video, díky kterému si může veřejnost udělat představu o tom, jak auto budoucnosti vypadá. Navíc společnost prozradila, že požádala Ministerstvo dopravy, aby upravilo konkrétní bezpečností zákony tak, aby reflektovaly neobvyklé vlastnosti tohoto elektromobilu.

 

Místo volantu je uprostřed palubní desky osamocený dotykový displej, který je většinou obklopen prázdnými plochami. Další dva displeje jsou na zadní straně opěrky pro hlavu na předních sedadlech. Na panelu ve vrchní části automobilu jsou umístěna ovládací tlačítka sloužící cestujícím vzadu. Podobné uspořádání bylo i v autonomních minivanech Waymo společnosti Alphabet Inc.

To, že se společnost GM rozhodla zcela zbavit tradičních ovládacích prvků pro řidiče, naznačuje, že do svého autonomního řídicího systému vkládá velkou důvěru. Podle automobilky se upravené elektromobily Bolt EV pohybují v prostoru díky využití dat z 21 radarů, 16 kamer a pěti LiDAR senzorů.

Web CNBC uvedl, že výrobce automobilů chce v rámci pilotního projektu vyslat na silnice až 2 500 vozidel. Aby připravil svým vozidlům bezproblémovou právní cestu, požádal Ministerstvo dopravy o úpravu 16 různých předpisů. Požadavek se soustředí hlavně na pravidla, která počítají pouze s tradičním designem automobilů, jako je například regulace, podle které musí být airbag pro řidiče umístěn pod volantem.

Pokud budou navrhované změny přijaty, GM bude muset ještě získat schválení jednotlivých států, kde hodlá autonomní kyvadlovou dopravu provozovat. Podle informací agentury Reuters již sedm států návrhy automobilky přijalo.

Za předpokladu, že bude vše dokončeno podle plánu, tj. do roku 2019, bude GM dva roky napřed před konkurenční firmou Ford Motor Co., která by podle svých slov chtěla začít vyrábět autonomní vozidla bez volantu do roku 2021.

Zdroj: siliconangle.com

 

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.