Start-upy, vedle kterých váš nápad už nebude působit bizarně

Sníte o tom, že založíte start-up, ale pořád tu myšlenku odsouváte na neurčito?

Možná se obáváte toho, že váš nápad není uskutečnitelný. Pravděpodobně si kladete otázku, jestli by někdo vůbec koupil službu nebo produkt, který plánujete nabízet. Nestahujte však kalhoty, když je brod ještě daleko. Jste-li kreativní, můžete i z nejpodivnějšího nápadu vykouzlit profitující start-up. Pokud stále váháte, projděte si seznam úspěšných start-upů, na jejichž počátku byla originální (a bizarní) myšlenka.

Mix ‚N‘ Match Creamery

Jestli jste někdy viděli televizní hit Iron Chef, asi jste si všimli, že jeden z  kuchařů používá tekutý dusík k vytvoření vmžiku zmrazených dezertů. Eric a Genevieve Westovi z Mix ‚N‘ Match Creamery pojali tuto mírně ulítlou myšlenku za svou a začali pomocí dusíku připravovat zmrzlinu, kterou rozváží ve svém zmrzlinovém autě v Portlandu ve státě Oregon. Zákazníci si vyberou zmrzlinový základ (ani vegani neutřou) a další přísady podle chuti. Na rozdíl od jiných výrobců zmrzliny, kteří vám naservírují již hotovou zmrzlinu, ji Westovi vyrábí a míchají přímo před zraky svých zákazníků.‘

Task Rabbit

Koncept tohoto start-upu je jednoduchý a geniální. Většina lidí má spoustu restů či menších úkolů, které oddaluje a vyhýbá se jim, jak je to možné. Ať už je to montáž nábytku, mytí auta, nebo úklid po velkém večírku. Naopak je spousta lidí, kteří mají hluboko do kapsy. Hledají způsob, jak vydělat trochu peněz navíc. A Task Rabbit tyto dvě skupiny lidí propojuje a vytváří oboustranně prospěšnou spolupráci. Projekt funguje v devatenácti městech: osmnáct z nich je v USA a jedna pobočka v Londýně. Dokonce existuje i virtuální Task Rabbit, kam se můžete obrátit, když potřebujete vyřešit své PC či on-line resty.

Strange Donuts

Společnost se zapojila do skvělé marketingové kampaně rok předtím, než vůbec otevřela své fyzické dveře zákazníkům. Lidé ze Strange Donuts byli extrémně aktivní na sociálních sítích dřív, než usmažili první donut. Tímto způsobem se jim podařilo vytvořit auru dohadů a očekávaní. Některé z dohadů byly pochopitelně docela skeptické. Koncept originálních příchutí donutů, které jsou zákazníkům servírovány ve funky prostorech v Seattlu, se však ujal. Ale fungovalo by to i v konzervativnějším městě, jako je třeba St. Louis? O dva roky a tři lokality později byla odpověď nasnadě. ANO. Fungovalo. Majitelé Strange Donut také založili neziskovou organizaci, která se věnuje charitativním aktivitám. Slogan společnosti je „Buďte divní, ale milí.“

Spud Pickles

Je společnost vyvíjející aplikace, která sídlí v Utahu. Nabízí vlastní aplikace pro jednotlivce i firmy a svým zákazníkům pomáhá s jejich správou. Ale to ještě není ta podivná část. Spud Pickles stojí za vznikem aplikací Ghost Radar. Ty jsou používány amatéry i profesionálními vyšetřovateli paranormálních jevů, aby odhalili, co může a nemusí být nadpřirozená aktivita. Aplikace se staly nevěřitelně populárními a členové komunity Ghost Radar pravidelně na webu publikují své příběhy a videa o setkáních s jinými světy.

The Something Store

Zakladatelé tohoto start-upu měli na počátku nápad. Když může být na internetu prodáno cokoliv, proč neprodávat „něco“? Dost lidí by se zasmálo nad naivitou tohoto nápadu a přešlo by jej. Ale ne tihle týpci. Místo toho načrtli koncept a spustili e-commerce web. Koncept je sice bizarní, ale funguje. Zákazníci si objednají a zaplatí deset dolarů. Výměnou za to „něco“ obdrží. Vtip je v tom, že nemají ponětí, co jim přijde. Společnost jednoduše garantuje, že to bude něco zcela nového, v hodnotě nejméně deseti dolarů, dodané zdarma a bude se jednat o zboží legálně prodávané v USA. Může to být nějaká kuchyňská vychytávka, umělecké dílo, hodiny nebo bezpočet jiných věcí.

Prize Candle

Kdo nerad obdarovává svíčkami? Jsou ideální pro každého, od kolegů až po vzdálené příbuzné. Prize Candle je společnost, která vyrábí a prodává svíčky ze sójového vosku, šetrné k životnímu prostředí. Co je na tom však zvláštního? Každá svíčka obsahuje prsten, ke kterému se obdarovaný dostane až po jejím dohoření. Prsten má svůj unikátní kód v hodnotě nejméně 25 dolarů. Když má však zákazník štěstí a dostane se k vítěznému kódu, obdrží prsten v hodnotě 5 000 dolarů. Od svého založení společnost rozšiřovala nabídku výrobků, která nyní obsahuje mj. i koupelové bomby či svíčkové trojkoruny, ve kterých najdete tři prsteny. Možnost výhry hlavní ceny se s neskutečnou popularitou těchto dárků samozřejmě snížila.

Diedinhouse.com

Přemýšleli jste nad tím, jestli ve vašem domě někdo zemřel? Pokud vás skutečně zajímají odpovědi na podobné otázky, stačí zaplatit 11,99 dolarů a požadované informace obdržíte. Diedinhouse.com je mimořádně oblíbený web hlavně mezi uživateli, kteří ve svých domech zažili podivné jevy, nebo kteří slyšeli děsivé historky o aktivitách předchozích majitelů domu. Využívají jej také zákazníci, kteří chtějí prověřit nemovitost před jejím zakoupením. Společnost byla založena teprve před pár lety, ale už je schopna provést své vyhledávání v 50 státech USA. V budoucnu plánuje rozšíření i do dalších zemí.

Co si o tom myslíte nyní? Už vám vaše podnikatelská myšlenka nepřipadá tak neuskutečnitelná? Jestli máte ještě pochybnosti, nezapomeňte, že všech sedm společností na tomto seznamu vzniklo z důvodu, že jejich zakladatelé byli ochotni vzít podivný nápad a na jeho základě začít stavět. Proč nevyždímat něco ze svých myšlenek na cestě za úspěchem? Nenechte strach, pochybnosti a nejistotu způsobit, že budete stagnovat na jednom místě nebo že vaše zajímavé nápady skončí v propadlišti dějin.

Zdroj: elitedaily.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.