Start-up vs. korporátní život

Souboj titánů, start-up vs. korporát?

Nelze posoudit, co je výhodnější pro váš profesní život, ale můžete zjistit, co obě pracovní prostředí nabízí a poté se zamyslet nad tím, jak moc do těchto světů zapadáte. Odteď můžete následovat jen svou intuici a zjistit, ve kterém prostředí budete lépe prospívat.

Jsou oba koncepty pravým opakem? Přečtěte si, jak rozdílné je pracovat pro start-up a pro korporaci.

Proaktivita

V prostředí start-upu je veškerá práce odváděna iniciativními jedinci, proto vyžaduje od zaměstnanců větší nasazení. Jestli nejste zrovna aktivní iniciátor, možná vám bude více vyhovovat korporátní život.

Práce či úkoly v korporátní společnosti přichází od klientů či manažerů, proto nejsou požadavky tak vysoké. Jediné, co musíte jako zaměstnanec udělat, je vyřešit zadané úkoly tak, abyste dosáhli předem určených cílů. Vlastní nápady zde moc neprosadíte.

Vliv zaměstnance

Start-upy jsou většinou malé podniky. Proto bývají zranitelné a každý zaměstnanec má silný vliv. Chyba jednoho člověka může stáhnout celou společnost ke dnu. Stejně tak ji jeden schopný člověk můžeš povznést na vrchol.

Zato pozice ve společnosti je zcela opačná. Leckdy můžete provádět úkoly bez chyby a efektivně, nebo dělat jednu chybu za druhou, a nikdo si toho ani nevšimne. Lidé jsou snadno nahraditelní.

Flexibilita

Flexibilita je hlavním specifikem start-upů. Jeden den můžete být obchodním zástupcem a druhý den programátorem! Je potřeba včas a flexibilně reagovat na různé neočekávané situace a úspěšně jim čelit, a to hlavně ve start-upovém rozjezdu.

V korporátním životě se většinou mnoho neděje a ceněno je hlavně ticho. Určí vám jistou oblast, kterou máte na starosti, můžete pracovat sám nebo být součástí týmu. Každý úkol se opakuje, proto je práce stabilnější. Brzy je z vás expert a nemusíte se bát stresu.

Učení se novým věcem

Při práci ve start-upu se naučíte mnoho věcí. Sami! Budete muset zvládat mnoho různých úkolů najednou, protože se nečekaně mění. Pravděpodobnost, že budete zaučováni, je poměrně nízká, takže jste jediná osoba zodpovědná za své profesní vzdělávání.

Zato práce ve velké společnosti vám poskytne vše, co potřebujete ke svému profesnímu růstu.

Týmová (ne)spolupráce

Pokud jste ve start-upu součástí týmu, je to jednoduché. Uděláte chybu, udělá ji celý tým. Když jste úspěšní, váš tým bude slavit úspěch s vámi.

Když pracujete v korporátní džungli a nedosáhnete svých cílů, nemá to skoro žádný vliv na vaše spolupracovníky. Nepříjemné je, že konkurence je tak vysoká a zuřivá, že si někteří lidé rádi nechávají gratulovat za práci svých kolegů.

Příjem

S ohledem na to, že start-upy jsou zpočátku malé podniky, mohou být někdy docela riskantní. Počet zdrojů je limitován, takže nemůžete očekávat vysoký příjem. Pravděpodobně bude dokonce nižší, než je průměrná mzda na trhu práce, takže budete muset trochu přizpůsobit svůj životní styl. Když ale společnost uspěje, nejen, že se vám mzda zvýší, ale také dosáhnete něčeho, co je pro vás opravdu důležité!

V korporaci většinou dosáhnete na průměrný a standardizovaný plat. Samozřejmě se může mírně lišit a podléhat změnám. Nicméně mějte na paměti, že hierarchie jsou hluboce zakořeněné, takže váš pokrok vzhůru se bude projevovat velice pomalu.

Závazek

Negativní stránka start-pu je, že vám vezme všechen čas. Zapomeňte na prázdniny, nemocenskou nebo na to, že byste tam jednoduše nebyli. Závisí na vás spousta věcí, každý zaměstnanec přidává svou trošku do mlýna. Takže pokud se rozhodnete například nedokončit jeden úkol, je dost možné, že vaše rozhodnutí negativně ovlivní vašeho kolegu, který měl jen o něco málo delší lhůtu než vy.

Práce v korporátní společnosti vám může vnést do života řád. Můžete práci opustit, když odbije pátá, a vrátit se další ráno k tomu, co jste tam včera zanechali.

Benefity

Atmosféra ve start-upu je velice pohodová. Zaměstnanci dělají zábavné věci, mají zadarmo třeba jídlo nebo nápoje. Co však ve start-upu nenajdete, je náhrada cestovného, proplácení registračních poplatků na konference, atd.

V korporaci můžete získat mnohé – životní pojištění, permanentku do posilovny a další. Většina společností láká právě na benefity, protože je pro ně stále těžší najít vhodné a schopné zaměstnance.

Kariéra

Start-upy kladou důraz na výkony. Dostanou vás z komfortní zóny, přinutí vás rychle se adaptovat změnám a být flexibilní, zatímco musíte řešit zapeklité a důležité úkoly. Když to všechno zvládnete v reálném čase a nezblázníte se, může vám to brzy přinést povýšení.

Pravým opakem jsou korporace. Plně funkční hierarchie vás přinutí namáhavě stoupat po žebříku na další pozici přibližně dva roky.

Uznání

Start-upy těžko získávají renomé, ale není to nemožné. Většinou se jim nepodaří získat světový věhlas hned na počátku. Může to trvat roky, než si lidé start-up zapamatují a spojí jej s konkrétní aktivitou.

Práce pro slavnou korporátní společnost může být velice zajímavým bodem ve vašem životopise, který byl mohl pomoci vaší budoucí kariéře.

Zdali pracovat ve start-upu nebo v zavedené korporátní společnosti je rozhodnutí, které musíte udělat podle svých osobních preferencí. Možná pro vás bude nejlepší zkusit oba dva systémy a poté se rozhodnout, který vám lépe sedí!

Zdroj: StartUs Magazine

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.