Svět umělé inteligence bude v roce 2018 poslouchat (také) ženy

K genderové rovnosti v oblasti UI povede ještě dlouhá cesta. Ale několika ženám se povedlo získat důležité a prominentní pozice, proto se můžeme těšit, že o nich v tomto roce určitě uslyšíme.

Jedno je jisté. Pouhý rok neukončí diskriminaci založenou na příslušnosti k určitému pohlaví, která v IT vládne už desetiletí. A za rok se nevyřeší ani všechny s ní související problémy. Nedávné zprávy hovoří o tom, že ženy mají na pozicích inženýrek ve společnostech Google nebo Facebook jen 20% zastání. V Uberu je to ještě nižší číslo. Ale po přehlídce skandálů v roce 2017 – sexuální harassment v Silicon Valley a memo pracovníka Googlu o tom, že ženy nejsou biologicky předurčené k tomu, aby se věnovaly programování – se zdá, že věci se v tomto roce mohou změnit k lepšímu. Zejména v odvětví UI.

Na první pohled se zdá obor umělé inteligence jako jeden z nejméně vhodných pro ženy. Hanna Wallach, vědecká pracovnice zabývající se UI a zakladatelka konference „Women in Machine Learning“ řekla, že ze všech lidí, kteří pracují ve strojovém učení, je pouze 13,5 % žen. V době, kdy bylo hnutí proti sexuálnímu obtěžování #MeToo v plném proudu, čelili i výzkumníci z UI nařčením ze sexuálního obtěžování. Stížnosti upozorňovaly také na to, že na večírcích největší průmyslové konference NIPS, byly pronášeny nevhodné vtipy.

V poslední době se však v oboru objevily tři hlavní skupiny, které si kladou za cíl změnit způsob, jakým je UI designována a implementována. Všechny skupiny jsou vedeny ženami.

Partnerství pro umělou inteligenci, konsorcium tvořené velkými hráči, jako je Apple, Facebook a Microsoft, právě najalo Terah Lyons na pozici výkonné ředitelky. Lyons dříve pracovala jako poradce pro tvorbu politiky pro amerického technologického ředitele kanceláři Bílého domu pro vědu a technologie (OSTP), která se za Obamovy administrativy hluboce ponořila do UI a jejího potenciálu změnit svět.

Cílem Partnerství pro UI je „zlepšit porozumění veřejnosti, co se týče technologií umělé inteligence a najít nejlepší prostředky a postupy, které zodpoví výzvy a možnosti v této oblasti“. S finančními prostředky od největších technologických společností na světě je připraveno pomoci s vytvářením politiky a celého myšlení o umělé inteligenci.

Na podzim loňského roku započal svou činnost výzkumný institut AI Now na Newyorské univerzitě pod vedením hlavní výzkumné pracovnice společnosti Microsoft Research, Kate Crawford, spolu s Meredith Whittaker, která je zakladatelkou Google Open Research. Jedním z hlavních cílů skupiny je, aby inženýři, kteří vytváří UI algoritmy, úzce spolupracovali s lidmi, kteří je budou v praxi využívat. Na příkladu lékařství to znamená, že se skupina snaží zajistit, aby lékaři byli aktivní součástí týmu jako konzultanti. Tento druh práce pomůže UI nasměrovat k řešení problémů, které skutečně potřebují vyřešit. Nejen k těm technickým, které vnímá počítačový programátor.

A aby bylo možné posílit řady žen, které se zabývají umělou inteligencí, vznikla nezisková organizace AI4ALL, která pořádá letní programy na Stanfordově univerzitě a na Kalifornské univerzitě v Berkeley, a vyučuje různé skupiny studentů na středních školách. AI4ALL se v roce 2016 díky své spoluzakladatelce, expertce Olze Russakovsky, podařilo získat grant Melindy Gates. V roce 2018 proto bude organizace rozšiřovat své přednášky na více univerzit, než tomu bylo doposud. Plánuje se zaměřit hlavně na výuku žen, menšin a studentů s nízkými příjmy.

Olga Russakovsky poukázala na to, že neziskovka AI4ALL není řízena jen ženami. V jejím vedení je polovina mužů a polovina žen. Co se týče roku 2018 a toho, zdali bude lepším rokem pro ženy v AI, se však tato expertka drží více při zemi. Koneckonců neziskové skupiny jsou jedna věc, ale mnohem větší síla a moc je stále soustředěna do rukou několika málo bělochů žijících v oblasti San Francisca.

Ale to, co Russakovsky vídá v létě na kurzech pořádaných AI4ALL, jí dává naději. „Nevím, jestli se to změní v roce 2018, ale ta změna začíná,“ řekla. „Změna nastane s další vlnou studentů.“

Zdroj: technologyreview.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.