Technologické firmy brzdí šikana a předsudky

Slyšeli jste hororové příběhy o toxické kultuře bratříčkování? O lidech, kteří ponižují pracovníky v technologických firmách?

Nedávná studie se snaží zodpovědět, kolik zaměstnanců dalo výpověď právě z důvodu špatného zacházení.

Výsledky jsou ohromující, resp. ohromně děsivé. Průzkumu se zúčastnilo 2 000 pracovníků, kteří v posledních třech letech opustili své zaměstnání: 37 % z nich oznámilo, že odešli kvůli nespravedlivému nebo špatnému zacházení.

A ve skutečnosti bylo neférové zacházení jedním z nejčastějších důvodů pro odchod ze zaměstnání. Oproti tomu kvůli lepší nabídce odešlo 22 % zaměstnanců.

Špatné zacházení se projevovalo v různých formách. Nejčastěji v podobě diskriminace, sexuální obtěžování, šikany či neférového přístupu vedení.

Průzkum přináší zajímavé zjištění; tato kultura nediskriminuje pouze ženy a lidi s jinou barvou pleti. I běloši odpověděli, že v zaměstnání zažili vysokou míru šikanování, veřejného ponižování a hrubého zacházení.

Muži tmavé pleti, pracovníci z Latinské Ameriky či původní obyvatelé Ameriky nejčastěji opouštěli svá zaměstnání kvůli neférovosti. Uvedlo to až 40 % z dotazovaných. Z obdobných důvodů odešlo z práce 38 % bělochů a Asiatů. To je skupina, která dominuje technologicky zaměřeným oborům na pracovním trhu.

Ženy obecně odpovídaly, že zažívají více pracovního příkoří než muži, jedna z deseti žen pak uvádí, že se jí dostávalo nechtěné pozornosti. Kolem 30 % žen tmavé pleti uvedlo, že jim záměrně nebylo nabídnuto pracovní povýšení. To je podstatně vyšší číslo než u ostatních skupin.

Průzkum odhaduje, že neférové jednání stojí technologicky zaměřené společnosti 16 miliard dolarů ročně.

Zdroj: fortune.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.