Technologie, která rozpozná lidský obličej, bere letiště útokem

Náš obličej se stává palubním lístkem.

Cestovat přes největší světová letiště nikdy nebylo jednoduché. Nedávno představila Trumpova administrativa další postupy, které situaci na letištích ještě komplikují. Na druhé straně nová technologie rozpoznávání obličejů může napomoci svižnějšímu odbavování nebo zredukovat stres. Pokud ovšem bude správně fungovat a cestujícím nebude vadit další zásah do soukromí.

Společnost JetBlue plánuje zavést skenování obličejů namísto tradičních palubních letenek. Aerolinka spolupracuje s americkým Úřadem pro cla a ochranu hranic (CBP) na letech mezi Bostonem a Arubou.

A jak to funguje? Na kontrole před vstupem do letadla vám bude naskenován obličej a sken následně porovnán s fotografií ve vašem pasu.

JetBlue vymýšlí, jak usnadnit a zrychlit všechny letištní procesy týkající se pasažérů, přičemž odbavovací proces je prý nejtěžší nahradit. Samo-odbavení by eliminovalo palubní lístky a manuální kontrolu pasů. Cestující se jen podívá do fotoaparátu a pokračuje do letadla.

Tato technologie by měla být v budoucnu běžně využívána ve Spojených státech všemi cestujícími, nejen zahraničními cestovateli s vízy.

Společnost JetBlue není první, kdo se snaží zapracovat do svých postupů rozpoznávání obličeje. Delta zařadila tuto technologii do procesu odbavování zavazadel.

Nové postupy se netýkají jen USA. Také Austrálie před časem zmínila, že do roku 2020 zamýšlí využívat technologie rozpoznávání obličejů společně s otisky prstů k identifikaci cestujících. Finnair momentálně testuje 1 000 lidí trochu rozdílnou metodou rozpoznávání obličejů. Pracovníci letiště musí manuálně překontrolovat cestovní doklady, aby vyhodnotili přesnost systému. Tento systém momentálně testují např. nizozemská aerolinka KLM a pařížské letiště Charlese de Gaulla.

Aerolinky doufají, že biometrické samoobslužné stroje ušetří čas zákazníků i pracovníků leteckých společností, kteří se budou moci zabývat jinými věcmi.

Samozřejmě existují pochybnosti o tom, jak přesně budou nové postupy a systémy fungovat. Ani přes tyto obavy však novému procesu neunikneme. Technologie rozeznávání obličejů bude na vašem nejbližším letišti dříve, než to vůbec zaregistrujete. Proto trénujte svůj pasový úsměv, než vyrazíte na svůj příští let.

Zdroj: mashable.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.