Technologie, které zemřely v roce 2017

O mrtvých jen dobře.

Které technologie zemřely v roce 2017?

Nechť AOL Instant Messenger a Microsoft Kinect odpočívají v pokoji. Poslední sbohem, Windows Vista!

Koloběh života se dá stejně dobře aplikovat i na technologie, proto s sebou konec každého roku přináší rekapitulace a vlnu produktů a polámaných nápadů, které uvolňují místo těm novým.

V loňském roce jsme přišli o kdysi ikonické produkty, které už dávno ztratily svou užitečnost. Jiné z nich pravděpodobně neměly nikdy existovat. Zde je shrnutí nejvýznamnějších technologií, které zemřely v roce 2017.

#1: AOL Instant Messenger

AOL byl koncem roku sprovozen ze světa a vzal s sebou bohatou historii away messages, seznamů přátel a typických zvukových efektů. Vedoucí pracovníci přičítali demisi AIM kulturním změnám ve prospěch Facebooku a moderních služeb pro zasílání zpráv, jako je třeba WhatsApp. Ale někdo by mohl argumentovat tím, že AOL se odstřelilo samo, když nevyužilo příležitosti stát se součástí této revoluce. V každém případě byl osud AIM zpečetěn již před lety. Alespoň konečně můžeme řádně truchlit.

#2: Windows Vista

Jedna z nejpomlouvanějších verzí systému Windows dosáhla 11. dubna 2017 své desetileté životnosti. Na software, který nám poskytl kontrolu nad uživatelskými účty a několik nevhodných nových DRM mechanismů, již nevychází aktualizace. Což znamená, že ti, kteří z jakéhokoliv důvodu stále tíhnou k Windows Vista, se vystavují nezáplatovaným zranitelnostem. Další položkou na úmrtním listu společnosti Microsoft je Windows 7, jehož rozšířená podpora skončí v lednu 2020.

#3: Windows 10 Mobile

Mobilní platforma společnosti Microsoft obdržela smrticí ránu v říjnu loňského roku, když Joe Belfiore, VP operačních systémů, řekl followerům na Twitteru, aby neočekávali nové funkce nebo hardware. Windows 10 Mobile nestačil ostatním platformám, dokonce sám Belfiore prohlásil, že přešel na Android kvůli jeho skvělému hardwaru a softwaru. Mluví se o tom, že Microsoft se opětovně pokusí proniknout do světa mobilních telefonů s jednotnější a flexibilnější verzí Windows. Ať je to jak chce, Windows 10 Mobile, jak jsme jej znali, je mrtvý.

#4: iPod Nano a Shuffle

Tři roky po zabití iPodu Classic, se loni v červenci Apple zbavil iPodu Nano a Shuffle. iPod Touch je v současné době jediným zbylým iPodem na trhu, a je to spíše multifunkční zábavné zařízení než samostatný přehrávač médií. Poté, co Apple odešel ze hry, patří levné MP3 přehrávače do dílen bezejmenných značek jako Hotechs a WiWoo.

#5: Amazon Underground

Po dvou letech, kdy Amazon rozdával zdarma aplikace pro Android a in-game content, došlo ke zvratu. Amazon v létě pověsil na hřebík svůj program Underground. Stále provozuje vlastní app store pro androidí aplikace na vlastní tablety a televizní streamery, zdá se však, že se považuje za alternativu k Google Play na androidích telefonech. Uživatelé, ochuzeni o bezplatné aplikace a obsah, se však prostřednictvím obchodu Google Play snadno dostanou i k aplikacím od Amazonu a nepotřebují pro to externí zdroj aplikací.

#6: Microsoft Kinect

Microsoft oficiálně ohlásil, že Kinect skončí v říjnu, sedm let po nástupu Xboxu 360. Přestože původní Kinect patřil k nejrychleji vyprodaným vychytávkám v historii, hlasový a pohybový ovladač nikdy nepřirostl hráčům k srdci a velká sázka na jeho párování s Xboxem One skončila jasnou prohrou. Microsoftu se podařilo zachránit alespoň některé prvky Kinectu, přičemž pohybový senzor je součástí headsetů Hololens pro rozšířenou realitu, a některé členy týmu, kteří nyní pracují na souvisejících technologiích – jako třeba Cortana a Windows Hello.

#7: Google Talk

Po dvanácti letech odešla na věčnost původní služba messenger GoogleTalk, které bylo přezdíváno GChat. Přestože společnost Google v průběhu let přeorientovala uživatele na modernější Hangouts, lidé stále měli možnost zůstat věrni staršímu rozhraní. Až do loňského roku. Ukončení vneslo do messengerů od Googlu potřebné zefektivnění, ale s Allo, Android Messages a Hangouts stále soupeřícími o pozornost, vzniká spousta zmatků, které by měl tento technologický gigant vyjasnit.

#8: Neomezené úložiště od Amazonu

Když Amazon loni pohřbil neomezené cloudové úložiště, tak k tomu neměl už moc co dodat. Stejně jako ostatní poskytovatelé cloudových úložišť, kteří upustili od svých původních plánů (Microsoft, Mozy, Bitcasa…), ani Amazon nechtěl již déle nést břímě světového skladiště. V červnu 2017 začala společnost účtovat 60 dolarů za terabajt, přičemž nabídla svým klientům dvě možnosti – buď zaplatit, nebo si do dvou měsíců přesunout svá data jinam. Ne, že by nyní bylo z čeho vybírat. Poskytovatelé jeden za druhým pochopili, že neomezená kapacita ukládání dat je tahákem na trhu, ale je téměř nemožné ji dlouhodobě udržet naživu.

#9: Jawbone

Společnost Jawbone, která vyráběla sluchátka a reproduktory, ukončila svou činnost na trhu s wearable zařízeními. Byla dobře financována, její venture kapitál byl vyšší než 900 milionů dolarů, ale během své existence musela vzkřísit svůj původní UP tracker. Také měla problém upgradovat své produkty o aktivní sledování tepové frekvence a vyrovnat se tak konkurenci. Nakonec dostal společnost Jawbone na popraviště Garmin, Fitbit a Apple a spousta dalších levných fitness trackerů. A po krátkém flirtu s myšlenkou na prodej zdravotnického softwaru se společnost v červenci  otočila bříškem nahoru.

Zdroj: PCMag

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.