Temná strana programování

Práce ve vývoji může být naplňující, náročná a celkově skvělá, ale programovací svět má také svou temnou stránku.

Brogrameři

Brogramer je člověk, který narušuje (právem) očekávanou tichou nerudnost programátorů a rozhodne se pro chování a záchvaty obvyklé pro týpky z bratrstva. Nosí polo trika s límečkem, pije hnusné pivo a každému na potkání říká „hej, brácho“.

Těmito lidmi opovrhují všichni, zpravidla jiní programátoři. Na webu najdete spoustu ironických odkazů na jejich účet – ať už je to humorný test „Jste brogramer?“ nebo vtipná prezentace společnosti Twilio nazvaná „Jak se stát lepším brogramerem“.

Smutné je, že tito kluci nejsou jen mytické bytosti, skutečně existují. A nejsou zrovna nejlepším příkladem pro nováčky. Popadnou tři Red Bully před meetingem a zatímco čekají, vykrkávají postupně celou abecedu.

Pomlouvání jiných komunit

Bohužel po zemském povrchu pochodují i programátoři, kteří posuzují lidi podle toho, s jakým programovacím jazykem pracují. Java programátoři jsou nudné šedé myši, Ruby využívají sluníčkáři a hipsteři, kteří ve volném čase objímají stromy. A programátoři PHP? Ty přece nikdo nemá rád. Tento způsob posuzování druhých je poněkud nešťastný a zbytečný. Zejména v případech, kdy přednášející na konferenci zesměšňuje ostatní programovací jazyky jen proto, aby se mu dostalo pár snadno získaných uchechtnutí z publika.

Neposloucháme váš feedback, LOL

Už jste se někdy setkali s open source projektem, kdy jste chtěli přispět tím, že upozorníte na nějaký problém nebo navrhnete vylepšení, ale nikdo na vaši snahu nereagoval a odpověď jste dosud neobdrželi? Není výjimečné, že lidé mají rádi zvuk slova „transparentnost“, ale dokonale ignorují jeho význam.

YOLO (You Only Live Once) vývoj

Vypustit do světa netestovaný kód nebo hacknutí do vašeho produkčního kódu –  to je označováno jako YOLO vývoj. A vězte, že to nikdy není dobrý nápad.

Nerovnost pohlaví

Všichni jsme si (doufejme) vědomi toho, že ženy jsou v oblasti IT nedostatečně zastoupeny. Nedávné události na konferencích (nemístné vtipy, harassment a výhružky) rozhodně nejsou dobrou vizitkou.

Když je Rails konference oslavována za to, že jedním z deseti účastníků byla žena, pak je něco špatně. Určitě máme na to udělat víc a vnést do našeho průmyslu větší rozmanitost. Mezitím bychom se měli snažit přivést více žen k programování.

Ubližování lidem

Hacknout něčí zařízení jen proto, že můžete, není nikdy moc fér. Samozřejmě, že chcete lidstvo upozornit na to, že jste kreativní génius, ale jste také tam, kde je potřeba něco opravit, poradit lidem, jak správně používat firewall, VPN nebo anonymní prohlížení internetu?…

Nyní, když znáte dobré, běžné, a dokonce i ty zlounské návyky ve vývoji webů, můžete posunout sebe i svou firmu výš a povznést ji nad ty špatné. Pojďme dělat svět IT lepším!

Zdroj: usersnap.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.