Tři největší problémy, se kterými digitální nomádi bojují

S čím bojují „laptop entrepreneurs“?

Digitální nomádi jsou nová sorta pracovníků. Jsou to plně digitalizovaní a technicky zdatní jedinci, kteří mohou pracovat téměř odkudkoliv – dokud mají internetové připojení a zásuvku.

Tento život je vzrušující hned z několika důvodů. Když pracujete nezávisle na lokalitě, máte více příležitostí cestovat. Můžete zůstávat na různých exotických místech libovolně dlouho, užívat si všeho, co vám může odlišná kultura či země nabídnout.

Ale určitě to není vždy jen procházka růžovým sadem. Když se stanete nomádem, objeví se před vámi notná dávka problémů, které jsou příznačné jen a pouze pro tento životní styl.

Ať už jste digitálními nomády, kteří si chtějí upgradovat lifestyle, nebo jste jen zvědaví, jaké nástrahy čekají na tyto novodobé pracovníky 21. století, čtěte dál. Bude se hovořit o třech největších výzvách, kterým digitální nomádi musí čelit, a o tom, jak je vyřešit.

Nekonzistentní rozvrh

To je jeden z nejpalčivějších problémů, se kterými se musí nomádi vyrovnat. Mohou cestovat, jak se jim zachce, pracovat ve vlastním tempu a dělat svou práci odkudkoliv, kde je internet. Znamená to však, že se jich netýká ani jistota, ani pevný pracovní režim od 9 do 5.

K tomu přidejte fakt, že mají klienty ve všech časových pásmech – a sami skrze ně často cestují – a hned získáte představu o vážnějších problémech. Mnoho lidí potřebuje přísný časový rozvrh typického pracovního dne, aby mohli efektivně pracovat. Ale životní styl digitálních nomádů často vylučuje standardní denní rozvrh.

Jaké je řešení? Předvídejte nepředvídatelné!

Nepočitatelně nomádů řeší tento problém jednoduše tím, že mají dlouhé pracovní dny – 12 hodin a více – v jejichž průběhu si berou delší nebo přerušované přestávky.

Tím, že kombinují práci a zábavu celý den, mohou zachovat jistý rozvrh – aniž by jej vlastně měli. Jakmile jste připojení na internetu, měli byste být schopni začít pracovat ihned, co obdržíte e-mail či telefonát od klienta.

A až skončí váš pracovní den, okamžitě se odpojte. To vám pomůže oddělit práci od osobního života a také to posílí váš (ne)rozvrh.

Život bez adresy

Jako digitální nomád pravděpodobně nebudete mít trvalejší adresu. Určitě si nepronajmete byt na více než rok; naopak budete na cestách bydlet v hostelech a v co nejlevnějších ubytováních. Pracovat můžete v čajovnách a internetových kavárnách.

Ač se to zdá s podivem, svět 20. století stále ještě funguje na bázi papírů a neuznává životní styl bez poštovních schránek a doručovacích adres. Například Američané stále potřebují poštovní adresu pro daňové účely a digitální nomádi všech národností budou potřebovat „domovskou základnu“, kam jim může být zaslána důležitá pošta a vyúčtování.

Řešení? Založte si domovskou základnu nebo PO Box

Jednou z možností je si jednoduše změnit svou adresu na adresu někoho blízkého. Nebo někoho, koho často navštěvujete. Budete mít k dispozici svou poštu kdykoliv se uvidíte, nebo když přijedete zpátky domů.

Dokonce si můžete zvolit konkrétní město a otevřít si v něm PO Box nebo soukromou poštovní schránku a jednoduše se tam zastavit, až budete mít cestu kolem.

Zablokované internetové stránky a služby

Cestovatelé dobře znají tu fyzickou bolest, když se jim nedaří v nějaké zemi otevřít důležitou stránku na webu. V extrémních situacích – jako je třeba velká čínská internetová zeď – jsou všechny služby jako Facebook, Twitter, Youtube a podobné zcela zablokovány.

Nehledě na to, ve které zemi zrovna jste, nemusíte mít vždy přístup na Netflix a Youtube či stránky, na které jste zvyklí z vaší domoviny. To vám může způsobit jisté komplikace. Třeba zrovna když máte chvíli volna a potřebovali byste relaxovat a užívat si klidu.

Řešení? Změňte si IP adresu, využijte VPN

Nejjednodušším řešením může být změna IP adresy na tu, kterou využíváte doma. Pak byste měli být schopni navštívit stránky, na které jste zvyklí z domova.

Nicméně některé trackery není možné tak lehce oblbnout. Co však většinou zabírá, je VPN – Virtual Protected Network!

Tyto šifrované služby směřují všechnu vaši traffic na virtuální počítač, který se nachází v geografické poloze podle vašeho výběru. V podstatě funguje tak, že simuluje přístup k internetu z vybrané země. Existují zdarma i placené verze VPN. Placené VPN většinou nabízejí lepší zabezpečení, větší šířku pásma a spolehlivější služby.

Pokud jste digitální nomád v zemi, která blokuje přístup na většinu vašich oblíbených webů, VPN je rozhodně vhodnou investicí.

Ačkoliv je život digitálních nomádů atraktivní, není pro každého. Tyto tři příklady ukazují jen některé z problémů, se kterými se nomádi utkávají. A je spousta dalších situací, se kterými se „počítačoví podnikatelé“ musí vyrovnávat.

Nicméně pokud se zeptáte většiny digitálních nomádů, jestli by kvůli všem těm nesnázím – nespolehlivý internet, problémoví klienti a náročné pracovní rozvrhy – svou nomádskou kariéru pověsili na hřebík, na kladnou odpověď budete čekat marně.

Protože jim takový život za to stojí; mohou si pracovat, žít a cestovat podle svých vlastních potřeb a limitů.

Zdroj: huffingtonpost.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.