Třináct zapeklitých otázek, které můžete dostat na pohovoru u Tesly

Milujete práci pod tlakem? Pak byste měli zvážit kariéru pod vedením Elona Muska.

Elon Musk je ve své pracovní morálce neúprosný, na své zaměstnance je tvrdý a očekává, že budou pracovat dlouhé hodiny s maximálním nasazením. Každý, kdo se stane součástí Muskova týmu, ví, že se tím jeho život značně zkomplikuje. Musk veřejně prohlašuje, že rád tlačí na lidi tolik, dokud se neocitnou až na hranici svých možností. Většina z úspěšných zaměstnanců tento intenzivní tlak využije k tomu, aby (na sobě) pracovala ještě tvrději.

Je to přístup podle vašeho gusta? Toužíte vzít automobilovému průmyslu vítr z plachet nebo bojovat se závislostí lidstva na fosilních palivech? Pak byste měli zkusit něco ze svého zápalu využít během pohovoru u společnosti Tesla. Zde je pár otázek, se kterými byste se mohli setkat:

 • Proč Tesla?

Pro společnost je nejdůležitější vědět, jak moc u nich chcete pracovat, co víte o její misi a nakolik se s ní ztotožňujete. Zdali máte dostatečně dobrý důvod pro to, abyste pro společnost začali pracovat.

Náborový proces sám o sobě není těžký, ale musíte dokázat náboráře přesvědčit, že jste zapálený pro práci u Tesly a že vás taková práce bude naplňovat. Společnost tím oddělí zrno od plev – člověka, který má skutečně zájem pro společnost pracovat kvůli jejímu poslání a lidi, kteří se o ni zajímají jen kvůli dobře znějícímu jménu.

 • Co přesně vás motivuje, abyste pracovali v této konkrétní oblasti?
 • Popište, jak byste změnili kulturu společnosti.
 • Co víte o autech?
 • Povězte nám o problémech, na jejichž vyřešení jste pracoval, jak jste je vyřešil.

Musk na jedné z konferencí prohlásil, že když musí kandidáti vysvětlit, jak přesně vyřešili jistý problém v minulosti, pomáhá to náborářům zjistit, jestli jsou skutečně kvalifikovaní na danou pozici a jestli náhodou nelžou.

Jednoduše se pozná, jestli kandidát skutečně byl tím, kdo vyřešil zmíněný problém. Bude znát odpovědi na otázky z různých úrovní a perspektiv. Bude moci případ rozebrat až na základní kameny. Pokud lidé lžou, dříve či později se ve svém příběhu zaseknou.

Člověk, který řešil nějaký závažný problém, na tu situaci nikdy nezapomene. Ani na detaily s ní spojené.

 • Co by váš bývalý šéf a kolegové řekli o vašem výkonu?
 • Rozveďte do detailu vše, co jste napsali do svého životopisu.

Měli byste být připraveni na tunu detailních otázek týkající se všeho, co jste uvedli ve svém CV.

 • Stojíte na povrchu Země. Půjdete jednu míli jižně, míli západně a míli severně. Vrátíte se přesně tam, kde jste začali. Kde jste?

Toto je údajně Muskova oblíbená otázka, kterou pokládá kandidátům, aby otestoval jejich inteligenci. Existují mnohé správné odpovědi a jednou z nich je např. severní pól.

 • Jste na loďce, která je ve velké nádrži s vodou. Máte u sebe kotvu, kterou hodíte přes palubu. Voda v nádrži klesne nebo stoupne?
 • Vysvětlete, jak funguje XYZ.

Kandidáti musí být schopni odpovědět na základní inženýrské otázky. Není vždy nutné jít do hloubky, ale náboráře zajímá, jestli člověk rozumí určitým konceptům a systému řešení problémů. Často chtějí vědět, jestli jste schopni vyřešit i technické otázky mimo váš obor.

 • Kdy jste naposledy pracoval v týmu? Co jste společně vyřešili za problém? Jaké to bylo?
 • Jak zvládáte opakující se rutinu?

Další otázka, která je často pokládána, se týká pracovního stresu. Protože v Tesle vás nikdo nebude držet za ruku.

 • Viděli jsme mnoho lidí jako jste vy. Co zrovna vás odlišuje?

Toto je otázka, která patří k etalonu náborů. Zkusete sami sebe popsat jako někoho výjimečného.

Zdroj: Businessinsider

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.