TweetReality: Twitter a rozšířená realita

Sociální síť Twitter asi není třeba blíže představovat, přestože je v našich končinách daleko rozšířenější Facebook, své věrné uživatele, kterým pro vyjádření myšlenky stačí 280 znaků, má Twitter i v České republice.

Právě pro zapálené vyznavače „cvrlikání“ je určena aplikace TweetReality, která je založená na ARKitu od Applu a ukazuje tweety v reálném světě. Inu, další způsob, jak poukázat na možnosti využití rozšířené reality v případě mobilních aplikací.

Aplikace TweetReality byla vydána pro iPhony a iPady a nadějný iOS vývojář Oscar Falmer si mne ruce, protože první ohlasy přichází od nadšených uživatelů. Na promo videu feed z Twitteru obklopí uživatele v prostoru a uživatel si vybírá tweety. S těmi může následně provádět další akce – lajkovat, retweetovat a podobně. Samozřejmě lze v AR módu napsat i vlastní příspěvek.

 

TweetReality je však spíš „proof of concept“ než skutečně použitelným a praktickým využitím možností AR. Pro běžné používání je aplikace naprosto nepraktická a její největší přínos spočívá v prvním okouzlení vizuálními efekty. Designér Oscar Falmer svou aplikaci také vidí spíš jako demonstraci možností pro další využití, velký potenciál má AR podle Falmera s využitím headsetu. V této souvislosti Falmer také prohlásil, že se připravuje na příchod revolučních brýlí, které budeme zanedlouho pravděpodobně všichni nosit. Proto i TweetReality vybízí k ovládání gesty přímo – namísto dotyků na displeji.

Pokud patříte mezi uživatele Twitteru, tak jistě znáte rychlost, s jakou se na této síti šíří informace. S tím souvisí i jejich životnost – tweet má na to, aby se uchytil a zaujal, v průměru čtyři minuty. Procházet vysokým počtem rychle se měnících příspěvků může být v TweetReality spíš nepříjemným zážitkem, ze kterého se vám doslova zamotá hlava. TweetReality prakticky upozaďuje jedinečnost Twitteru, která spočívá v samotném rozhraní sítě, které určitým způsobem tvaruje, jak člověk čte a píše tweety.

Zajímavější zážitek by mohl vzejít z kombinace s aplikacemi Tumblr nebo Instagram, které jsou zaměřené na obrazově bohaté příspěvky. Uvidíme, kam se budou aplikace pro rozšířenou realitu dál vyvíjet. Ačkoliv je počin TweetReality zatím pro normální využití nepraktický, je zajímavým příslibem do budoucna.

Zdroj: The Verge

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.