USA zvažuje rozšíření zákazu notebooků v letadlech i na Evropu

Nejprve boty, pak tekutiny, teď notebooky.

Zprávy naznačují, že zákaz notebooků v palubním zavazadle pro lety do USA se může brzy rozšířit z osmi zemí Afriky a Středního východu na části Evropy. Je tedy zřejmé, že se notebook dostal na seznam věcí, se kterými si musíme dělat hlavu, když se chystáme do letadla.

Nicméně důležité otázky stále zůstávají – proč nyní a proč jsou notebooky považovány za bezpečné, když jsou v nákladovém prostoru, nikoliv však na palubě?

Laptopy jsou a byly klíčovým zavazadlem pro mezinárodní cesty již mnoho let. Pasažéři v ekonomické i business třídě cestou dohání práci, nebo si jen krátí čas. S ohledem na administrativu Donalda Trumpa, která nutí jisté cestovatele umístit své notebooky do zavazadlového prostoru a riskovat tím rozbité displeje a možný požár letadla, je logické ptát se, co se změnilo – a jestli se nejedná o něco více než jen o bezpečnostní divadlo.

CNN v březnu informovala o tom, že nespecifikovaná odnoš al-Káidy ve skutečnosti pracuje na systému maskování výbušnin v noteboocích. Z toho vyplývá, že prvotní zákaz laptopů nepřišel zčistajasna.

Nejčastěji se uvádí standardní screeningový proces, kterým prochází pasažéři a palubní zavazadla, nemusí být vždy dostatečný k detekci některých výbušnin. Oproti tomu větší zavazadlo prochází jiným screeningem, který je schopen rozeznat výbušniny. Takže taktika nespočívá v tom, že potenciální útočník bude oddělen od svého počítače, ale jde spíše o dodatečnou úroveň kontroly všech zařízení, která se dostávají do letadel.

Ale proč zrovna teď? Odpověď není jednoznačná. Nyní zjišťujeme, že důkladnější zhodnocení současné teroristické hrozby vedlo úředníky USA k přesvědčení, že by takový útok mohl přijít z Evropy.

Takže tady to máte. Výbušniny mohou být skryté v noteboocích a pikle kují lidé v Evropě za účelem dopravit zkázonosný přístroj do letadla směřujícího do USA.

Zdali rozšíření zákazu notebooků na některá evropská letiště skutečně projde, je stále ve hvězdách, ale Reuters rozšíření označuje za „pravděpodobné“.

Možná je tedy načase investovat do bezpečnějších a odolnějších obalů na notebooky – pokud jsou ještě nějaké k dostání.

Zdroj: mashable.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.