Úspěšné ženy v technologiích v roce 2017

Softwarové inženýrky, vývojářky, bezpečnostní expertky, studentky i přednášející byly oceněny za úspěchy, kterých v uplynulém roce dosáhly.

Společnost WeAreTechWomen představila vítězky cen TechWomen50 Awards, které oslavují 50 žen v technologiích za jejich významné počiny v této oblasti. Také byly uděleny tři zvláštní ceny pro jednotlivce, společnost a sítě.

Své jméno na letošním seznamu oceněných našly ženy z řad softwarových inženýrek, vývojářek, bezpečnostních expertek, studentek a přednášejících z velkých i malých společností.

Ceny TechWoman50 také věnují pozornost projektům a jednotlivcům, kteří si dají tu práci a podporují ženské talenty v technologickém oboru. Champion award byla udělena Hayley Sudbury ze společnosti Werkin, která bojuje za to, aby se do technologií mohlo dostat více žen, bez ohledu na jejich zázemí.

„Jsem si vědoma inherentní předpojatosti v UI, která byla vytvořena homogenními skupinami. Proto jsem odhodlána vytvářet nové technologie s ohledem na pohlaví i sociální vědomí. Jako LGBT zakladatelka technologické společnosti to beru vážně i ve své vlastní firmě. A snažím se tento přístup prosadit i u ostatních,“ uvedla Sudbury a dále zmiňuje například dialog s vládní agenturou Government Equalities Office a organizací UN Women patřící pod Organizaci spojených národů.

Vítězem v kategorii společnost byla FDM a BCSWomen. Tato skupina specialistů byla založena Sue Black OBE v roce 2001, aby pomohla ženám dostat se ke kódování, podporovala povědomí o technologiích a aby nabízela osobní semináře zaměřené na rozšiřování dovedností, workshopy a mentoring.

Vítězkou za jednotlivce se stala Helen Cavill, která ve svém tweetu uvedla, že to pro ni byla velká pocta, být oceněna jako jedna z nejvlivnějších žen v technologiích: „Děkuji za to, že mám své místo mezi všemi těmi 50 báječnými ženami, které zastávají mnoho dalších inspirativních rolí v technologiích!“

Kayleigh Bateman, vedoucí WeAreTechWomen konstatovala: „Během své kariéry jsem viděla některé skutečně talentované a inspirativní ženy, které získaly mnoho cen. Neexistuje však žádné udílení cen, které by se soustředilo na další generaci ženských talentů v širším měřítku, nebo na ty, kteří tyto jednotlivé talenty podporují.“

„Doufáme, že zveřejněním nejen našeho krátkého seznamu 100 jmen, ale i žen, které jsou v technologickém průmyslu jedničkami, podpoříme a povzbudíme další organizace, aby následovaly jejich příkladu.“

Zdroj: itpro.co.uk

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.