Užitečné aplikace a zdroje informací pro digitální nomády

Podívejte se, jaké aplikace a webové stránky jsou mezi digitálními nomády nejoblíbenější. Možná pomohou i vám na vašich cestách!

Orientace

Google Maps – Když jste někde noví, mohou vám mapy doslova zachránit život. Pokud si je stáhnete v předstihu, fungují i v režimu off-line, takže se alespoň minimální plánování trasy vyplatí. Zároveň se Google Maps stávají skvělým poradcem při cestování veřejnou dopravou. Najdou vám nejbližší spoje i časy odjezdů.

Waze – Cestujete autem? Toto je pravděpodobně nejlepší navigace. Nabízí přesné mapy a updatované informace o dopravě (zácpy, nehody).

Foursquare – Skvělá aplikace, pomocí které naleznete nejbližší hospody, kavárny nebo restaurace.

Trip Advisor – Nevíte, co v daném městě navštívit a jaké jsou hlavní atrakce? Díky Trip Advisoru neminete důležitá místa. Fórum pro uživatele pak poskytuje praktické informace od ostatních cestovatelů.

Průvodce Lonely Planet – Když vám nejde jen o ubytování a nejlevnější prohlídku města, zkuste se vrátit zpět ke klasickým průvodcům. S Lonely Planet se ponoříte hlouběji do historie, dozvíte se více o národu nebo o skrytých lákadlech. Rozhodně nebudete litovat!

Základní vychytávky

World Clock App – Světový čas se vám bude hodit kdykoliv, když budete křižovat časová pásma.

Yahoo Weather App – Aplikace, díky které se dozvíte počasí nejen v oblasti, kam cestujete. Každé ráno zasílá notifikace.

VisaHQ – Zde naleznete základní informace, jaká víza potřebujete.

SpeedSmart – Užitečná aplikace, která změří rychlost vašeho internetu. Vždy si změřte jeho rychlost dříve, než se někde upíšete k dlouhodobějšímu pobytu.

Flashlight – Svítilna v mobilu je využitelná prakticky kdekoliv.

Peníze

XE currency – Skvělá aplikace sloužící jako převodník měn. Pokud jste off-line, využije poslední známé informace o kurzech.

Paypal – Oblíbený nástroj pro převod peněz. Paypal poplatky mohou být otravné, ale těžko říct, jestli existuje rozšířenější nástroj, který by byl využíván po celém světě. Ubytovací zařízení čím dál častěji povolují platbu přes Paypal, což je mnohem bezpečnější, protože nemusíte sdílet na různých webech číslo své karty.

Práce

Upwork – Zaregistrujte se, vytvořte si skvělý profil a začněte nabízet své služby! Naleznete zde talentované lidi z celého světa, se kterými můžete navázat pracovní vztahy nebo dokonce založit společnost.

WordPress – Jednoduchý nástroj pro tvorbu webu, který umožňuje využívat velké množství pluginů a hlavně – je zdarma.

OneNote, Evernote nebo Bamboo Paper – Cestování s sebou přináší nesčetné množství nápadů a podnětů, které si potřebujete zapsat. Tyto aplikace vám umožní přehledně spravovat své myšlenky.

Jazyky

Google Translate – Překladač od Google se stal jedním z nepostradatelných nástrojů pro překlady v reálném čase. Nyní dokonce můžete konverzovat s lidmi, se kterými nemáte společnou řeč!

Pimsleur – Pokud vás už nudí on-line jazykové kurzy, zkuste některý z produktů Pimsleur. Můžete se naučit spoustu věcí jen posloucháním audio záznamů.

Traveler Phrases – Příjemná appka, která vám poradí, jak vyslovovat 8 nejdůležitějších vět v každém jazyce. Rozhodně se bude hodit pro první den v nové destinaci!

Ubytování

Booking.com – Skvělá a přehledná platforma pro hledání ubytování. Sledujte hlavně akční ceny.

AirBnB.com – Také někdy potřebujete svůj vlastní prostor? To vám AirBnB umožní. Ceny bývají příznivější, když se ubytujete na měsíc a déle. Je to zároveň skvělý způsob, jak se seznámit s novými lidmi, zatímco cestujete.

HostelWorld – Pokud hledáte nejlevnější postel ve sdíleném pokoji, určitě byste měli navštívit tento web.

CouchSurfing – Báječná komunita lidí, díky které budete bydlet zadarmo.

Helpx.net nebo Workaway – Pracujte za jídlo a za ubytování. A získejte úžasné zážitky s lidmi, kteří vám přirostou k srdci, nehledě na to, v jaké části světa zrovna cestujete. Nebojte se zaplatit si roční členství na Helpx.net, rozhodně se vám mnohokrát vrátí na zážitcích a zkušenostech.

WWOOFing – Práce na organických farmách za jídlo a ubytování, pravděpodobně zde potkáte podobně smýšlející cestovatele. Otázkou je, zdali je vhodná pro digitální nomády, kteří potřebují být často on-line.

House Sitting – Bydlíte zadarmo, hlídáte byt či dům a sem tam nakrmíte psa nebo vyvenčíte rybičky.

Lety a doprava

Uber – Nenechte se oškubat od taxikářů a použijte Uber, abyste zaplatili jen to, co skutečně musíte.

Blablacar – Čím dál tím populárnější nástroj pro spolujízdu. Ušetříte a poznáte zajímavé lidi. Jen si dejte pozor na hodnocení řidičů a jejich řidičských schopností.

Skyscanner – Srovnávač letů, na kterém cestovatelé ocení především to, že do kolonky destinace můžete zadat „Kamkoliv“. A pak už jen prohlížíte nejlevnější letenky a divíte se, kam vaše další cesty povedou.

Kayak Explore – Funguje podobně jako Skyscanner. Web vám nabídne mapu s destinacemi, stejně tak i nejnižší dostupné ceny.

Rome to Rio – Web vám propočítá vzdálenosti a možnosti dopravy mezi jednotlivými lokalitami.

Přátelství a seznamování se

Meetup – Rozšířená a úspěšná platforma, která propojuje lidi se stejnými zájmy.

Eatwith – Myšlenka tohoto projektu je, že si zabookujete jídlo u místní rodiny. Nejen, že budete mít postaráno o skvělý gurmánský zážitek, ale také poznáte lidi, kteří vám jídlo uvařili.

ShowAround – Zajímavý web, který vám umožní vypátrat místního průvodce a objevit s ním krásy města.

EventBrite nebo Eventful – Pokud vás zajímají akce všech různých druhů ve městě, kde zrovna pobýváte, v těchto webech objevíte dobrý zdroj informací.

StartupBlink Coworking – Dostupné informace o více než 1000 coworkingových centrech po celém světě.

Facebookové skupiny a události – Když cestujete na nové místo, může být užitečné prozkoumat místní komunity a plánované akce.

Cestovní fóra a lokální informace

Thorntree – Toto fórum provozuje Lonely Planet a najdete zde spoustu informací o různých tématech i lokalitách.

Nomadforum – Interaktivní a příjemné fórum vytvořené pro digitální nomády.

Expatistan – Skvělá platforma, kde zjistíte životní náklady ve všech městech na světě.

Komunity nomádů a diskusní fóra

Reddit – Populární web, hlavně jeho část o digitálních nomádech.

Dynamite Circle – Seznamte se s úžasnou komunitou nomádů z celého světa.

Sdílení a zálohování dat

Skype – Stále ještě nejoblíbenější program na on-line telefonování. Spojte se se svými klienty nebo s rodinou!

Dropbox – Přístup ke všem vašim dokumentům z různých zařízení už díky Dropboxu není problém.

Google Drive – Nástroj, s jehož pomocí můžete editovat dokumenty (Excel, Word, atd.) spolu s dalšími lidmi. Zn.: v reálném čase.

Google Photos – Když budete synchronizovat své fotky a ukládat je do cloudu, zajistíte nejen, že budou vždy po ruce, ale hlavně o ně nikdy nepřijdete!

VPN – Na cestách je důležité zabezpečit své internetové spojení, protože provádíte jak on-line platby, tak uchováváte důležitá data.

Basecamp – Skvělá platforma pro týmovou spolupráci, kde můžete začít nový projekt a sdílet jej se svými spolupracovníky.

Zdraví

WorldNomads – Cestovní pojištění je nezbytné. WorldNomads je jednou z pojišťoven, která poskytuje dlouhodobé pojištění.

Health Hazards and Vaccines CDC list – Informace o vakcínách a zdravotních rizicích napříč všemi zeměmi světa.

Čtení

Pocket – Nomádi nejsou připojení vždy a všude, proto ocení ukládání článků do off-line režimu.

Hadrware a zařízení

Project FI – Google představil poptávaný projekt – mezinárodní SIM kartu s datovými balíčky s možností telefonovat prakticky z každého místa na planetě.

Kindle App/Reader – Narozdíl od ostatních tabletů je Kindle navržen tak, aby umocnil čtenářský zážitek.

Zdroj: becomenomad.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.