V jakých jazycích programátorky nejraději programují?

Je známým a často zmiňovaným faktem, že v technologiích je velký nedostatek žen. Společnosti a nezávislé organizace dávají veřejnosti na odiv, jak jsou otevřené a že jejich prostředí je vhodné pro všechny. Přesto je však čeká ještě hodně práce. Nedávná studie od HackerRank nicméně naznačuje, že věci se pomalu mění a genderová nerovnost pomalu ustupuje.

Studie pojmenovaná Women in Tech 2018 vychází z odpovědí od více než 14 000 profesionálních vývojářů. Z nich bylo přibližně 2 000 žen. Než se ponoříme hlouběji, abychom objevili nejpopulárnější programovací jazyky mezi ženami, je třeba zmínit pár povzbudivých faktů o probíhajících změnách.

Podle výzkumů panuje u mužů větší pravděpodobnost, že půjdou studovat počítačovou vědu. Dnes se ale věci mění. Mladé ženy si ve srovnání s ženami narozenými před rokem 1983 vybírají informatiku či jiný technický obor o více než 33 % častěji.

 

Zdroj: fossbytes.com

 

Podobný trend také převládá v oblasti výuky kódování a věku studentů. V současné době je jen 7% rozdíl mezi muži a ženami, kteří začali kódovat před dosažením 16 let. Dříve byl tento rozdíl vyjádřen 20 %.

 

Zdroj: fossbytes.com

 

Patnácti nejoblíbenějšími programovacími jazyky mezi programátorkami jsou:

 1. Java
 2. JavaScript
 3. C
 4. C++
 5. Python
 6. PHP
 7. C#
 8. Ruby
 9. R
 10. Perl
 11. TypeScript
 12. Swift
 13. Scala
 14. Go
 15. Haskell

Jazyky jako Java, JavaScript, C, C++ a Python vévodí tabulkám. Téměř totožný seznam je zmiňován i v souhrnu Developer Skills 2018 od společnosti HackerRanks.

Kompletní report Women in Tech 2018 naleznete zde.

Zdroj:fossbytes.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.