Ve kterých oborech se jako programátor můžete chytit?

Programátoři dnes neseženou místo tak rychle jako před několika lety a možná nejde ani o tak prestižní zaměstnání jako dřív, ale rozmanité možnosti napříč odvětvími tu stále jsou. Zajímá vás, kde se můžete dobře „chytit“?

Software Development

Pozice, které jsou nabízené v oblasti software developmentu, znějí často fádně. Software developer, software engineer, computer programmer  a application developer navíc mohou označovat stejnou práci. To ale také znamená, že jako „software developer“ v jedné firmě děláte úplně něco jiného než kolega se stejnou pozicí ve firmě druhé. Daleko důležitější z pohledu kariéry programátora mohou být obory, ve kterých se může uplatnit.

  • Finance — velmi zajímavý a prestižní obor, finanční systémy jsou vždy na špičce. Čeká vás práce na složitých algoritmech a analýzách, budete pracovat s obrovským množstvím dat. Očekávejte náročnou práci pod tlakem, ale také skvělou výplatu. Pokud jste opravdu dobří, máte šanci uspět.
  • Státní správa — vláda i nižší správní celky programátory potřebují, škála náročnosti práce je různá. Můžete řešit jednoduché úkoly nebo spravovat mohutné systémy, které používá půl republiky. Jestliže jste dobří v oblasti bezpečnosti, tak stát potřebuje právě vás. Plat nemusí být ohromující, ale relativní klid a příjemné benefity státní služby za to také stojí.

Mobile Development

Jistě víte, že mobilní telefony vládnou světu, tedy alespoň z pohledu jejich počtu mezi lidmi. Joel Lee ve svém článku „10 Computer Programming Jobs That Are In Demand Right Now“ připomíná, že smartphone v roce 2015 vlastnilo 72 % Američanů připojených k internetu. Australané, Britové, Korejci (samozřejmě ti jižní) a i Češi jsou na tom podobně. A tato čísla stále rostou. Věnovat se vývoji mobilních aplikací a webů je tedy určitě dobrý nápad.

  • Startupy — je třeba si uvědomit, že jít pracovat na novém projektu je tak trochu risk, polovina startupů skončí dřív, než začne. Ale pokud jste mladí a bez závazků, můžete tak přijít k práci snů.
  • Hry – i tady jde o riskantní podnik. Pokud chcete vyvíjet hru, vaše snaha může skončit obrovským úspěchem, kdy se peníze jen pohrnou. Strávíte prostě pár týdnů na projektu, který se chytí. Vzpomeňte na Angry Birds. Druhá varianta vývoje není zase tak zajímavá, po měsících dřiny zjistíte, že z toho úspěch a ani peníze prostě nebudou… Velké společnosti samozřejmě risk absorbují a poskytnou vám jistoty a zázemí, pokud se do toho nechcete pouštět na vlastní pěst.

Web Development

Vývoj webů je náročný a multidisciplinární a častěji než kdy jindy jsou weboví vývojáři na volné noze. Když chcete jít touto cestou, musíte si uvědomit, že máte v zásadě tři možnosti.

  • Front-end —  budete se zabývat designem webu a jeho uvedením do života. Používat budete JavaScript, HTML, CSS.
  • Back-end — logika, struktura a data, tedy to, co není na první pohled vidět, ale je to neméně důležité, než vzhled samotný. Musíte ovládat PHP, Python, JavaScript (Node.js) a Ruby (on Rails).
  • Obojetník — tedy full-stack developer, se stará o front–end i back-end. Ať už jste zaměstnanec nebo volnonožec, máte na starosti web jako celek. Je to hodně práce, musíte toho umět víc, ale na druhou stranu budete žádaní. Už proto, že si zaměstnavatel či klient bude myslet, že platí jednoho člověka místo dvou.

Databáze

  • SQL — „tradiční“ databáze používané již několik dekád.  Zatímco SQL je samotný jazyk, existuje několik systémů pro správu relačních databází (RDBMS). Nejpopulárnější jsou MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server a SQLite.
  • NoSQLnerelační typ databáze, který nabízí větší flexibilitu, škálovatelnost a rychlost na úkor struktury a integrity. NoSQL je v současné době trendem u webových a mobilních aplikací (díky MongoDB, Redis a Cassandra). Nicméně tradiční SQL je stále populárnější a poptávka po těch, kteří ji ovládají, je vyšší.

 

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Jan Handl

Jan Handl

Autor je kromě jiného internetový publicista, více informací najdete v jeho profilu na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro nejrůznější média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.