Vychytávky, díky kterým digitální nomádi ušetří

Pokud vaše cestování nebude omezeno jen na pár týdnů dovolené ročně, pak budete některé věci dělat prostě jinak.

Zůstanete někde déle, ve městech budete žít spíše jako místní a budete muset bedlivě sledovat svůj rozpočet, abyste mohli cestovat tak dlouho, jak se vám zachce.

Digitální nomádi mohou ušetřit peníze různými způsoby:

Vypracujte si rozpočet pro každé město

Vytvořte si denní a měsíční rozpočet pro konkrétní místo/město, kde zrovna žijete. To je dobrý způsob, jak si ujasnit, kolik můžete měsíčně utratit. Nezapomeňte porovnat, kolik peněz jste ve skutečnosti vydali. Často nás láká chodit v novém městě do společnosti a za kulturou, ale utratíme tak více peněz, než si uvědomujeme.

Vařte si svou vlastní kávu

Udělejte si dobrý čaj nebo kávu doma. Kupte si aeropress a vezměte jej na cesty s sebou. A když překročíte denní doporučenou dávku kofeinu, mějte po ruce krabičku oblíbeného čaje. V závislosti na tom, kde se zrovna nacházíte, můžete ušetřit i 10 dolarů denně!

Pijte místní alkohol

Buďme k sobě upřímní – digitální nomádi se nejlépe socializují, když si zajdou na jeden či dva drinky v hostelu nebo v místním baru. V restauracích a barech po celém světě pak utrácíme (ne)slušné částky. Nechceme se tohoto potěšení zcela vzdát, ale měli bychom si vše dobře promyslet.

Místní alkohol je často mnohem levnější než značka, na kterou jsme zvyklí z domova. Lokální piva stojí většinou jen zlomek toho, co je účtováno za piva importovaná. A jakkoliv milujeme koktejly, je to věc, která může kompletně zruinovat náš rozpočet.

Ušetřete na ubytování díky house sittingu

Proč platit za ubytování, když můžeme bydlet zdarma v nádherných domech a starat se o mazlivé a roztomilé domácí mazlíčky? Hlídání domů může být skvělou alternativou pro bydlení v celém širém světě.

Vybírejte si pečlivě svůj pracovní prostor

Co-workingové prostory jsou stále více v kurzu a může to být skvělý způsob, jak ušetřit peníze – pokud patříte mezi lidi, kteří se cítí provinile, když sedí hodinu v kavárně a nic si tam nekoupí. Co-workingová centra si účtují např. 10 dolarů za denní vstup, zatímco když někam půjdete posedět na osm hodin, budete tam muset utratit např. 15 dolarů za jídlo. Co-working se vyplatí (a někdy tam dostanete i kávu zdarma)!

Čím déle pak ve městě zůstanete, tím by měl být vstup levnější. Také se většinou na ceně odráží skutečnost, kolik dní v předstihu si členství zakoupíte. Pokud se snadno necháte rozptýlit, pak je pro vás možná nejvhodnější pracovat z domova (a určitě je to i nejlevnější varianta). Jen potřebujete dostatečně spolehlivou Wi-Fi.

Vyvarujte se některých cestovatelských návyků

Můžete si vybrat lokální životní styl, nebo líbivý lifestyle expatů v jejich komunitách. Někdy stačí, když změníte jídelníček, ustoupíte od nároků jako třeba „mít ve všech pokojích klimatizaci“ či bazén v domě. Budete žít v dobrých čtvrtích, přesto však za nižší náklady než doma. Musíte si jen uvědomit, že nejste na dovolené.

Využijte svého flexibilního rozvrhu

Checkujete Skyscanner a jeho nejlevnější letenky „kamkoliv“? Můžete zde najít skvělé nabídky, které se jinde neobjeví. Tato funkce je perfektní a ušetří vám peníze. Nikdy nepodceňujte sílu a možnosti Skyscanneru!

Zbavte se plastů

Vždycky s sebou noste lahev, která se dá znovu doplnit vodou. Uspoříte peníze za pití a nebudete přispívat k tomu, aby se planeta utápěla v plastech. Ve většině velkých měst je bezpečné pít vodu z kohoutku. Pokud se chystáte do oblastí, kde by mohla být voda závadná, promyslete si možnou investici do lahve s filtrem.

Účastněte se pracovních pobytů

Vyzkoušejte si au pair, dobrovolnictví přes Workaway, Helpx, WWOOFing nebo někomu hlídejte dům. Je to levné a získáte spoustu nezapomenutelných zážitků!

Neopomeňte networking před cestou

Využijte Facebook! Skupiny na Facebooku jsou skvělým místem, kde můžete najít levné krátkodobé pronájmy, můžete se díky nim setkat s nomády a lidmi pracujícími na dálku, kteří již bydlí ve městě, kam se chystáte. Budou mít přehled o tom, kolik stojí ubytování místní a mohou vás navést na vhodné weby, nebo dokonce spojit s konkrétními lidmi.

Mnoho populárních destinací má speciální facebookové skupiny určené digitálním nomádům.

Rozhodně pročtěte facebookové skupiny a komunity nomádů, jestli náhodou někdo necestuje do stejného města jako vy. Mohli byste ušetřit díky společné cestě či na ubytování. A určitě není na škodu si cestou najít podobně smýšlející přátele.

Zdroj: thesweetestway.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.