wITches: Studentky FELu ukazují dětem kouzla v IT

Jsou nadšené, jsou mladé a učí děti rozumět IT.

Říkají si wITches, studují FEL (ČVUT) a chtějí mladším holkám a klukům ukazovat, co dnešní IT nabízí. Ještě jste o nich neslyšeli? Tak dávejte pozor! Aktuálně osm členek wITches organizuje a pořádá bezplatné workshopy a kroužky, kde si děti osvojují základy objektového programování, učí se jak na elektrotechniku pomocí stavebnic Boffin a mohou si „pohrát“ s robůtky z kolekce Lego Mindstorms. Aktivity wITches zaštiťuje ČVUT a na svou alma mater holky nedají dopustit – škola vyšla projektu vstříc a wITches mají pro své „rejdy“ vyhrazenou učebnu v Dejvicích na fakultě. Holky jsou nadšené, podle vyprávění je práce s dětmi a předávání svých znalostí opravdu baví. Samy se přitom podle svých slov hodně učí. Více o wITches mi ochotně povyprávěly Jana Kolmašová a Jitka Hodná.

Jak to všechno začalo

Iniciačním momentem založení wITches bylo setkání čtveřice studentek FELu cestou na konferenci WomENcourage, která se konala v roce 2015 v Uppsale. Po návratu do České republiky začaly wITches získávat konkrétní formu a měly jasnou vizi: připravit pro děti společné aktivity, které jim zábavnou a interaktivní formou ukážou, jaké mají v informačních technologiích možnosti a příležitosti. Jak holky uvedly později, jde z jejich strany také o reakci na často suchopárnou výuku ve školách, kde jsou dětem předávány informace bez širších souvislostí, návazností a konkrétního přenesení do praxe. Děti si s wITches mohou rozšířit obzory a díky velkému důrazu na praktické ukázky dostanou ihned zpětnou vazbu a ozkouší si, jak co doopravdy funguje.

 

Holky nechtějí ale zůstat jen u workshopů, rády by také dětem ukázaly, jak to opravdu vypadá v IT firmách. Zatím za sebou mají vydařenou exkurzi do kanceláří Skypu, která je jen začátek, a holky se netají ambicí, že by chtěly alespoň každý půlrok vzít děti s jejich rodiči na podobnou návštěvu. Je také nutné zmínit, že nejde o krátkodobý projekt, současné wITches aktivně vychovávají své nástupkyně a pravidelně dělají nábor nových členek. Jak podotkla sama Jana, s novou „krví“ vždycky přicházejí také nové nápady, což umožňuje wITches neustále se vyvíjet dál.

wITches „učí“, jak se na technologie sedá

Workshopy a kroužky wITches jsou připraveny pro děti od 10 do 15 let, přičemž prý není problém vzít v doprovodu staršího sourozence i mladší dítko. Účast je přitom zcela zdarma! Kapacita jednoho workshopu je 16 míst, což je tak akorát, aby se holky mohly svým „studentům“ adekvátně věnovat a každý si vše pořádně vyzkoušel. Pravidelné kroužky, které holky pořádají, se konají každou středu a během tří měsíců si tam děti zkusí úplně vše, co wITches nabízejí.

V současné době mají wITches tři stěžejní oblasti, se kterými děti seznamují: objektové programování, základy elektrotechniky a robotiku.

Objektové programování si děti zkouší v prostředí Alice, což je jazyk vycházející z Javy, kde si lze snadno připravit animovaný příběh, a to s pomocí pár řádek kódu.

 

Se základy elektrotechniky a obvodů holky seznamují své studenty pomocí stavebnice Boffin.

 

 

Třetí oblast je robotika, jejíž základní procesy a fungování si mohou děti osvojit díky stavebnicím Lego Mindstorms. Hraní s poměrně drahými stavebnicemi a roboty by holky rády v dohledné době doplnily i o dostupnější alternativy.

 

 

Děti se ale nemusí bát „učení“, samy holky o svých aktivitách mluví spíše jako o předávání dovedností v rámci zábavného odpoledne, takže o nezáživné biflování rozhodně nejde. Holky také nenápadně prozradily, že vedle elektrotechniky, robotiky a programování dělají pro děti ještě něco navíc – připravují také zdravé svačiny!

Pozitivní zpětná vazba od rodičů i dětí jen dokazuje, že jsou wITches na správné cestě.

Kde je hledat?

Zaujaly vás wITches? Máte-li ratolest, podrobte wITches přísnému testování na dětech. Všechny informace o workshopech, přihlašování a termínech, se dozvíte na webu www.witches.cz. Na kroužek můžete své děti přihlásit zde. Samozřejmostí je Facebook, kde najdete pravidelné reporty a pročíst si můžete i nedávno spuštěný blog.

Pokud se ale chcete o wITches dozvědět víc, neváhejte se ozvat, holky jsou otevřené novým nápadům a výzvám, jakoukoliv formu spolupráce uvítají.

Všechny kontakty najdete na výše uvedených stránkách.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.