Zajímavé start-upy, které si zaslouží pozornost

Podívejte se na projekty, o kterých ještě hodně uslyšíme.

Eaze

V listopadu 2016 odhlasovaly čtyři další státy legalizaci marihuany: Kalifornie, Nevada, Maine a Massachusetts. Dodavatelé marihuany se proto mohou nyní legálně začlenit do poměrně velkého trhu, čehož se Eaze snaží využít. Společnost je již téměř ve 100 městech napříč Kalifornií a dodává marihuanu pro lékařské účely více než 200 000 pacientům.

Eaze se jako jedna z prvních společností zaměřuje na doručování marihuany a přestože to není jediný start-up na trhu, může se stát významným hráčem. Konkuruje jí GreenRush, Meadow Care, Nugg a Speed Weed. Rozhodně bude zajímavé sledovat, jak bude Eaze reagovat nejen na svůj vnitřní růst, ale i na politická a regulační omezení, která se společnosti budou dotýkat.

Clarifai

Umělá inteligence se v roce 2016 drala do popředí a letos očekáváme další akvizice a nový vývoj. Clarifai je třeba mít na paměti nejen kvůli tomu, co dělá, ale i proto, že vlastní cenné poznatky, které by mohly přitáhnout větší společnosti.

Start-up se specializuje na vizuální rozpoznávání obrázků a poskytuje služby společnostem jako Trivago, 500px či Curalate. V roce 2016 byly představeny nové nástroje, které umožnily vývojářům snadno integrovat služby vizuálního rozpoznávání do svých aplikací.

Clarifai se podařilo získat 30 milionů dolarů za účelem rozšiřování svého týmu pod křídly nezávislé společnosti.

DeepScale

Pokud jste o tom ještě neslyšeli, brzy nastane doba, kdy budeme čelit masové produkci autonomních vozidel. Rok 2016 znamenal významné kroky ve vývoji. Autopilot od Tesly řídil 222 milionů mil, projekt Waymo se spojil s Fiat Chrysler a integroval svou technologii do minivanů, Uber přivedl samořídicí auta do Arizony.

DeepScale vyráží do boje s novým softwarem pro autonomní vozidla. Můžeme jen hádat, jestli se výrobcům automobilů jako Honda, Toyota a GM bude chtít investovat do této technologie.

AirMap

Mysleli jste si, že dronům již odzvonilo? Nikoliv. Komerční využití dronů prý v následujících třech až pěti letech stoupne, a to díky stále se rozšiřujícímu trendu automatizace. Společnosti jako Amazon již testují schopnost leteckých dopravních prostředků bez posádky dodávat balíky, zatímco jiní drony používají k postřiku, dozoru, průmyslovým kontrolám, vědeckému měření, atd.

Jedna věc je dostat dron do vzduchu, ale jak zajistíte bezpečnost a spolehlivost těchto zařízení? AirMap se profiluje jako zpravodajská společnost, která dodá systémy pro vývojáře a operátory. Ty se postarají o to, aby drony nenarušovaly běžný život. AirMap se snaží vytvořit standardizovaný systém, který by drony mohly využít k prevenci nehod. Je podobný tomu, který v současné době využívají letadla.

Společnost na svůj projekt obdržela 15 milionů dolarů od General Catalyst Partners.

Houseparty

Meerkat již není mezi námi, ale jeho tvůrci vidí v živých přenosech stále velký potenciál. V nejnovější tvorbě představili aplikaci pro skupinový video-chat. Za čtyři měsíce od jeho vzniku se zaregistrovalo přes milion uživatelů, což svědčí o poměrně slušném comebacku.

Aplikace Houseparty zaujala mladé lidi i investory. V prosinci 2016 start-up získal kolem 50 milionů dolarů. Přestože není průkopníkem ve své oblasti, zaznamenal již solidní růst. Konkuruje aplikacím jako Skype, Google Hangouts nebo dokonce i Messengeru od Facebooku. Oblíbenost aplikace může spočívat v její jednoduchosti. Lidé signalizují, že jsou k dispozici pro chatování. Nic víc. Do konverzace se může připojit až 8 lidí.

Zdali Houseparty zůstane populární aplikací i mezi silnou konkurencí, se ukáže v průběhu tohoto roku.

Zdroj: VentureBeat

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.