Zaměstnanec nebo podnikatel? Nebo obojí?

Podnikat nebo se nechat zaměstnat?

Debaty na téma zaměstnanec versus podnikatel bývají velmi bouřlivé a stavějí diskusi do polohy buď a nebo. Realita je však někde jinde. Skoro 400 tisíc lidí má podnikání jako vedlejší činnost, tedy podnikají při práci, studiu, rodičovské dovolené či důchodu.

Počet podnikatelů, kteří si skutečně vydělávají samostatnou výdělečnou činností, se v Česku pomalu blíží jednomu milionu. V posledních letech ale také výrazně přibývá těch, kteří mají podnikání pouze jako „vedlejšák“. Zatímco ještě před pěti lety to byla asi třetina podnikatelů, dnes je jich až 45 %  (AMSP, ČSSZ). Zjevně se lidem vyplácí podnikání a zaměstnání kombinovat. Zástupci Asociace malých a středních podniků to vnímají spíš jako negativní trend, protože podle nich „živnosti přestávají být zajímavé pro ty, kteří se ničím jiným neživí, naopak roste počet zaměstnanců, kteří si doplňují podnikáním příjem”. Já bych to tak černě neviděla, podle mých zkušeností v tom nehrají roli jenom peníze.

Rozjezd podnikání při práci, rodičovské dovolené nebo studiu

Začít podnikat bez zkušeností, kontaktů a finanční rezervy je velmi obtížné. Jak ukázal průzkum podnikání na volné noze, do kterého se zapojilo na 2300 českých freelancerů, cesta na volnou nohu vede často právě přes bokovky při zaměstnání, studiu nebo rodičovské dovolené (až 58, 79 % dotazovaných).

Proč je tak výhodné neskočit do podnikání po hlavě, ale začínat při zaměstnání?

  • Příjmy z podnikání zpočátku nemusí stačit na pokrytí výdajů (vyplývajících z podnikání i rodinných), rostou pomalu a mají velké výkyvy. Když máte děti a hypotéku, tak často jinou možnost nemáte, pokud se nechcete zadlužovat.
  • První rok nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Doplácíte ho až zpětně podle toho, kolik jste si v podnikání za předešlý rok reálně vydělali (více např. zde).
  • V zaměstnání se můžete učit od zkušenějších kolegů, získat praxi a cenné kontakty, které vám později v podnikání budou užitečné. Podle zmíněného průzkumu „volnonožců“ fungovalo předchozí zaměstnání jako druhý nejčastější zdroj zakázek, hned po osobním doporučení.
  • Máte dost času si vyjasnit, co přesně chcete dělat, a vyladit nabídku pro klienty.

Jak to kdo má?

Když se na věc podíváme z pohledu živitele rodiny (muž, nějaké děti, nějaké dluhy), tak tím rozhodujícím faktorem, který ho ještě drží v zaměstnaneckém poměru, jsou peníze a obavy z nejistoty. Můj manžel po večerech nahrával grafiky do fotobanky šest let, než se odhodlal jít na volnou nohu.

Studenti zatím dávají přednost před vlastním podnikáním práci na částečný úvazek. Podle průzkumu, který provedli organizátoři soutěže Vodafone Nápad roku 2013, podniká každý pátý student technického oboru. U ekonomických oborů jen každý desátý. Studentům chybí zdroj příjmů, zkušenosti a kontakty. Na druhou stranu by mohli těžit z větší flexibility a získat první zkušenosti, když se jim nepodaří najít práci, stáž nebo jinou příležitost.

Ženy jsou kapitola sama pro sebe. Podnikání pro ně představuje alternativu k chybějící nabídce zaměstnání na částečný úvazek. V projektech pro začínající podnikatele jsem se setkala s řadou žen, které před rodičovskou dovolenou zastávaly dobře placená místa specialistek nebo působily v managementu. Protože při dětech nechtěly pracovat osm až dvanáct hodin denně, začaly uvažovat o vlastním podnikání. Během rodičovské dovolené mají šanci své podnikání pomalu rozvíjet. Když pak děti nastoupí do školky a do školy, mají už potřebné zkušenosti, klienty i reference a mohou se do podnikání pustit naplno.

Proč někdo zůstává v zaměstnání i když podniká?

Řada lidí nechce být jen na volné noze, souběh práce a podnikání jim vyhovuje. V zaměstnání je drží fajn kolektiv, dobré pracovní podmínky, zajímavá práce a samozřejmě jistý příjem. Někteří si podnikáním zlepšují rodinný rozpočet, ale někdy je za tím také touha vybudovat něco vlastního a realizovat své nápady či zájmy mimo zaměstnání.

Na co si dát pozor?

  • Podnikání jako vedlejší činnost je pořád podnikání. Máte sice nějaké úlevy, ale stále se vás týkají povinnosti v oblasti registrace na úřadech, plateb pojistného, daní aj.
  • Když podnikáte ve stejném oboru jako zaměstnavatel, potřebujete podle Zákoníku práce jeho písemný souhlas (více viz Zákoník práce § 304).
  • Nechte si čas na relaxaci a rodinu. Pokud nemáte možnost snížit pracovní úvazek a věnujete se podnikání ve volném čase, nutně si ubíráte čas na odpočinek a soukromý život.
  • Jak se říká „nelze sedět na dvou židlích zároveň“. Těžko zvládnete na 100 % pracovat a u toho ještě naplno podnikat. Zaměstnání se může stát brzdou rozvoje podnikání, nebo naopak podnikání může snižovat váš výkon a kvalitu práce v zaměstnání.
Lucie Václavková

Lucie Václavková

Lektorka, poradkyně, publicistka a příležitostná copywriterka. Už na VŠE v Praze, kde přednášela personalistiku a zapojila se do různých výzkumů, se zajímala o uplatnění informačních technologií v HR a různé formy flexibility v práci. Pak v neziskovém sektoru učila účastníky projektů mimo jiné využívat internet při hledání práce i startu vlastního podnikání.