Zaměstnání, která vám umožní pracovat odkudkoliv na světě

Když chcete cestovat a zároveň si vydělávat na živobytí, je třeba disponovat jistými schopnostmi.

Jakmile jich nabudete, otevřou se vám dveře – můžete pracovat pro společnost, stát se freelancerem nebo dělat své vlastní projekty.

Čím komplexnějšími dovednostmi disponujete, tím spíše vám pomohou vydělat dobré peníze. Zatímco vysoce kvalifikovaný programátor bude schopen financovat svou cestu po Asii pár hodinami práce týdně, copywriter bude muset pracovat mnohem více, aby se na své cestě uživil. Následující seznam obsahuje výčet on-line zaměstnání, která vám dopomohou k tomu, abyste přesunuli svou kancelář na pláž Jihovýchodní Asie nebo Střední Ameriky.

Deset nejméně náročných prací, které můžete dělat ze zahraničí:

Copywriting

Není to sice nejlépe placená práce, ale pokud je vaší mateřštinou angličtina či němčina, můžete snadno vydělat 15 dolarů za hodinu. Zaregistrujte se na webu Freelancer.com, napište osobitý text a prodejte jej mírně pod cenou. Recenze spokojených klientů vám půjdou k dobru. Začněte psát o věcech, které máte rádi – hudba, cestování, technologie, business. Čím více totiž o určitém tématu víte, tím spíše vašich služeb zákazníci využijí.

On-line podpora

Jde o obsáhlé a velice rozšířené zaměstnání – e-mailová korespondence, Skype hovory, vkládání dat, updatování webů, náplň práce je rozličná. Můžete pracovat pro německého klienta třeba z Jihoafrické republiky. Když budete šikovní, brzy během 14 dní vyděláte to, co v běžném zaměstnání za měsíc. A ušetřený čas můžete věnovat dalšímu vzdělávání se nebo výletování.

Překlady

Pokud nejste pouze mistrem slova, ale také ovládáte dva či více jazyků, může být překladatelství oblast, která vám zajistí pravidelný příjem. Lidé žijící v zahraničí mají samozřejmě výhodu.

SEA (Search Engine Advertising)

Správa inzerce na Googlu se během posledních let zkomplikovala a stala se komplexnější. Google dokonce nabízí program, díky kterému obdržíte certifikát Google AdWords konzultant, což by vám mohlo dopomoci k větším kampaním důležitějších klientů. Ale buďte opatrní, hned od počátku musíte vědět, co děláte, špatně nastavená kampaň by mohla stát obrovské peníze.

Marketing na sociálních sítích

Jestli trávíte na Facebooku většinu svého dne, proč při tom nevydělávat peníze? Firmám každodenní updatování sociálních sítí jako Twitter a Facebook způsobuje akorát bolest hlavy. Pokud jim toto břemeno odejmete a budete za ně obšťastňovat jejich fanoušky, získáte ideální práci, která vyžaduje minimální technické znalosti a může být vykonávána odkudkoliv. Jediné úskalí může nastat kvůli různým časovým pásmům, takže bude třeba špetka kreativity.

Web design

Je to jednodušší, než si myslíte. Pokud zatnete zuby a budete pečlivě studovat, můžete vytvořit pro klienta webovou stránku ve WordPressu za pár týdnů. S nabídkou dostupných šablon zvládnete vše potřebné a web bude vypadat skvěle. Znalost základního webového designu je důležitá pro většinu on-line prací, proto investujte čas a naučte se toho co nejvíce hned na začátku. Nejlepší start je vybudovat funkční a reprezentativní web pro sebe, a pak tuto službu nabídnout menším podnikům, které osobně znáte.

SEO (Search Engine Optimization)

SEO je umění, díky kterému bude váš web nebo web vašeho klienta na prvních pozicích ve vyhledávačích. SEO je skvělá práce na dálku, pokud jste schopni dodat kýžené výsledky. Než se začnete SEO zabývat, musíte mít přehled v oblasti copywritingu a webového designu, také upotřebíte analytické schopnosti. Se vším ostatním pomůže až zkušenost, spojení s lidmi stejného zaměření a sledování tematických blogů. Google mění své algoritmy neustále, ale pokud jste schopni držet krok, nebude se vašim klientům dařit špatně. A samozřejmě ani vám.

Grafický design

Skvělým grafickým designérem s hlubokou znalostí Photoshopu se nestanete za pár týdnů. Nicméně pokud je to váš šálek čaje a odevzdáte skvělou práci nejvyššího standardu, většině společností bude jedno, kde ve světě se zrovna nacházíte.

Programování

Naučit se programovat není snadné a vyžaduje to leckdy mnohaleté zkušenosti, než budete pevný v kramflecích. Vysoce kvalifikovaní programátoři vydělávají mnoho peněz a mají většinou příležitost pracovat a cestovat zároveň. Zkuste si projít tutoriály a přihlásit se na pár kurzů, abyste získali přehled. Nebude to jednoduché, ale pokud jste odhodlaní a disciplinovaní a programování máte v krvi, vyplatí se to. Poptávka po freelance programátorech se zvyšuje a hodinová mzda je vysoká. Programování se stává jednou z nejlépe placených prací, kterou můžete dělat odkudkoliv na světě.

Konzultant

On-line konzultace jsou běžnou součástí každého průmyslu. Pokud pracujete jako konzultant, přemýšlejte. Určitě stačí změnit jen pár věcí, abyste mohli začít pracovat z domova. Ať už se zaměřujete na právo, marketing či HR, buďte kreativní a najděte tu příležitost, která vás z nudné kanceláře přesune na pláž.

Jakmile si budete vydělávat dostatečně, můžete začít pracovat na svých vlastních projektech, které budou minimalizovat nutnost kontaktu s klienty a práce na cestách tak bude jednodušší. Mnoho lidí to tak dělá. Není důvod, proč byste to nemohli zkusit také!

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.