Zářivý úsměv pomocí 3D tiskárny

Vysokoškolák z Technologického institutu v New Jersey si vyrobil svá vlastní plastová rovnátka pomocí 3D tiskárny, materiálu za 60 dolarů a špetky zdravé dávky vynalézavosti. A ono to fungovalo!

Amos Dudley nosil na střední škole rovnátka, tedy měl je nosit. Ale protože nedbal rad ortodontistů, zuby ani v dospělosti neměl rovné. Nemohl investovat tisíce dolarů do zbrusu nových rovnátek, proto se rozhodl vyrobit si svá vlastní. Na svém blogu se později popsal, jak se se vším vypořádal – byl na mizině, ale zároveň měl na své univerzitě přístup k vysoce kvalitní 3D tiskárně. Právě této výhody dokázal plně využít.

Proces vyrábění rovnátek nebyl úplně jednoduchý. Musel nastudovat ortodontické postupy a vymyslet přichycení rovnátek tak, aby se jeho zuby posouvaly správným směrem. Ale jakmile bylo hotovo, stačilo jen vyrobit řadu modelů z poměrně levného plastu a pak je pravidelně nosit. A vynalézavému studentovi se to vyplatilo.

Co krásnému úsměvu předcházelo?

Amos narazil na internetu na fotografii rovnátek, pomocí kterých jisté společnosti nabízely léčbu a narovnání zubů. Všiml si, že plast vykazoval známky vytištění z 3D tiskárny. Co mu tedy mohlo zabránit v pokusu vyrobit si svá vlastní?

Nejprve vytvořil otisky zubů pomocí alginátového prášku. Tyto formy jsou prý velice přesné a zachycují úžasné množství detailů. Vytvoření odlitku bylo jednoduché. Formu položil vzhůru nohama do nádoby od jogurtu a poté ji naplil tekutinou Permastone. Když ztuhla, jednoduše odlomil vrchní část, aby získal odlitek, který uhladil.

Laserové skenování proběhlo bez bolesti, přestože A. Dudley popisuje rozhraní NextEngine software jako příšerné. Rozměry skenu poměrně dobře odpovídaly rozměrům, které naměřil u fyzického modelu. Amos dále vytvořil animaci, která simulovala to, jak se jeho zuby budou pohybovat na základě nošení různých rovnátek.

Jako velice vzrušující popisuje etapu, kdy došlo na tisknutí 3D forem. Všechny verze rovnátek vypadaly totožně, proto bylo klíčové jejich jednotlivé označování. Po vytažení finální verze z lisu obrousil Amos okraje, aby jej netlačily do dásní.

A dočkal se kýženého efektu? Posuďte sami!

Zdroj: businessinsider.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.