Ženské vedení jde ruku v ruce s lepšími výkony

Kde vládne žena, tam se daří

Z nové studie vyplývá, že veřejně obchodovatelné společnosti, které jsou vedené ženami, podávají o 25 % lepší výkony než ty, v jejichž čele stojí muž.

 

Přestože je procentuálně méně CEO-žen než mužů, je důležité zmínit, že podle žebříčků Fortune 500 a S&P 500 jsou to jedny z mála pozic, ve kterých ženy průměrně vydělávají více než muži. Nikdo si není zcela jistý, proč tomu tak je. Ale důvod by mohl být nasnadě: společnosti, kterým vládnou ženy, dosahují lepších výsledků.

Studie se v průběhu osmi let zúčastnilo 11 000 veřejně obchodovatelných společností z celého světa. Nordea Bank zjistila, že firmy vedené ženami od roku 2009 vykazovaly lepší výsledky o 25 % ročně, což je více než dvojnásobek oproti 11 % světového akciového indexu MSCI.

Toto zjištění podporuje i ikonická studie Petersonova Institutu z roku 2016, podle které ženy ve vedoucích rolích dokázaly své týmy povzbudit k lepším výsledkům. Studie již neuměla vysvětlit, zdali je zvýšená produktivita způsobena větší pohodou a klidem na pracovišti (redukce diskriminace), nebo tím, že ženy do vedení přináší jiné vlastnosti a dovednosti. Buď jak buď, výsledkem jsou vyšší zisky.

Ženy se ve vedoucích pozicích osvědčily

Informace o tom, že ženy jsou skvělými manažerkami a vedoucími, nejsou nové. Ještě před Petersonovou studií zveřejnil Zenger Folkman svá vlastní zjištění, která naznačovala, že ženy předčí svými výsledky mužské vedení v téměř každé kategorii.

Jak se může žena dostat na vrchol korporátního žebříčku? Proč se to tolika ženám nedaří? Proč se genderové rovnosti v této sféře dosahuje tak pomalu?

Nedávno časopis Fortune publikoval žebříček nejvlivnějších žen, kde zmínil 50 nejlepších manažerek ve Spojených státech. Více než polovina těchto žen pracuje na pozici CEO; což je pozoruhodné, když si uvědomíme, že pouze 6 % společností ze seznamu Fortune 500 je vedeno ženami.

Takže proč je mezi CEO tak málo žen?

Navzdory pokroku je počet žen v žebříčku Fortune 500 CEO mizivý. Mnoho nadaných a nadějných manažerek nedostane druhou příležitost a zmizí v neviditelném korporátním očistci. Proč podniky stále nevyužívají jednoho ze svých nejcennějších aktiv? Dokonce i ty ženy, které konečně dosáhly významného kariérního úspěchu – kóje v rohu open space – zjistily, že se tento úspěch těžko replikuje. Od roku 2004 se dokázaly na seznam CEO Fortune 500 opakovaně dostat jen dvě ženy – Meg Whitman a Susan Cameron.

Ale tato čísla se mění. Podle Bloomberg odstoupilo od roku 2009 až 19 CEO-žen, které byly zmíněné na seznamu S&P 500. A byly nahrazeny mužskými nástupci. Nepochybuji, že každý z těchto mužů byl skvělou volbou pro individuální potřeby jednotlivých společností, celkový trend je však znepokojující. Stále nejste přesvědčeni? Považte, že v celé historii Fortune 500 se objevilo na seznamu jen 62 CEO-žen.

Je pravdou, že výkonné ředitelky opouštějí své pozice kvůli tlaku častěji než jejich mužské protějšky. Studie od PwC ukazuje, že mezi lety 2003-2013 muselo 38 % CEO-žen opustit svou pozici. U mužů byl tento údaj podstatně nižší, 27 %.

„Hlavní problém je, že ženám v nejvyšších vedoucích rolích jsou často podsouvány jiné standardy,“ vysvětluje Gail Meneley, spoluzakladatelka poradenské společnosti Shields Meneley Partners. „Chytrá asertivní žena, která je je ochotná s ostatními řešit závažná témata tváří v tvář, je považována za člověka jdoucího přes mrtvoly. Když se stejně chová muž, vnímáme jej jako silného a dobrého vůdce.“ Není načase překročit tyto předsudky? Pokud stoupáte ve své stávající společnosti po kariérním žebříčku vzhůru, vyzbrojte se daty. Nebo alespoň podporujte a obhajujte ty, kdo se o to pokoušejí. Ale hlavně – vydržte.

Vytrvejte

Mnoho společností jako třeba Solve Care, Vault Bank, Incremint, Sonocoin či WindingTree a Babb se snaží o rozmanitější osazenstva zasedacích místností, ale ještě potrvá, než se překonají stávající předsudky. Máme před sebou dlouhou cestou, než svět přehodnotí svou definici toho, jak má vypadat dobrý lídr a jak se má chovat.

Tento proces můžete urychlit tím, že budete ve své společnosti aktivně prosazovat povýšení lidí, kteří si to zaslouží, obhajovat lepší náborářské praktiky a cestou budete budovat silné aliance.

„Tváří v tvář všem předsudkům a firemní politice musíte být nezdolní. Setkáte se s lidmi, kteří vás budou podporovat, nebo vás dokonce povedou – ať už muži, nebo ženy. S lidmi, kteří se vám jednoduše budou snažit pomoci,“ tvrdí Carrie Christensen, VP Operations, ze společnosti Mint Solar. „Nadřízení budou přemoženi, když předvedete skvělé výsledky a vybudujete se svými kolegy vztahy plné respektu, což je v nejlepším zájmu každé společnosti.“

V tuto chvíli sedí v CEO křeslech málo žen, ale to se časem změní.

„Mým doporučením pro podnikatelky je – buďte samy sebou. Pokud jste skvělá obchodnice a lídr, pak na pohlaví nezáleží. Váš talent a činy budou mluvit samy za sebe. K dispozici je stále více důkazů o tom, že genderová rovnost přináší lepší výsledky,“ říká Elspeth Briscoe, CEO ze společnosti LearningWithExperts.

Zdroj: Melissa Thompson, inc.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.