Jak získat praxi ve firmě snů?

Jessica Pointing, studentka Harvardu, které nabídli stáže v Googlu, Applu či Facebooku, radí, jak excelovat na pohovoru.

Jessica dobře ví, jak na náboráře. A společnosti jako Google, Microsoft, Apple, McKinsey, Facebook, Bain, Goldman Sachs či Morgan Stanley se přetahují o to, aby na stáž přišla právě k nim.

Studentka se zaměřením na počítačovou vědu a fyziku dostala nabídky na pracovní pozice v oborech jako softwarové inženýrství, produktový management, konzultanství, investiční bankovnictví, obchodování a finančnictví.

Jak Jessica úspěšně zvládá pohovory? Je to prý díky připravenosti a vnitřní pohodě, kterou s sebou nosí.

Publikovala své tipy na blogu The Optimize Guide, kde mj. sdílí profesní rady a rady o vzdělání zaměřené na studenty středních a vyšších škol.

Jak zvládnout pohovor na jedničku?

Domácí příprava

Pointing se připravuje na pohovory čtením knih. Představuje si, že interview je jako test, na který se musí důkladně připravit. V každém odvětví existuje kniha na cestu, ze které získáte potřebné informace. Tyto knihy vzdělávají kandidáty, pojednávají o nejčastějších tématech a dokonce vás připraví i na případné praktické situace či na řešení problémů.

Pro oblast softwarového inženýrství je to například kniha Cracking the Coding Interview od Gayle Laakmann McDowell. Lidé toužící po pozici konzultanta by neměli minout Case in Point od Marca Cosentina.

Vytvořte si systém pro řešení problémů

Stres z pohovoru vás může dostat na lopatky, a to nejen ve chvíli, kdy budete sedět tvář v tvář náborovému manažerovi. Jessica zdůrazňuje, jak je důležité být připraven na podobné situace.

Během pohovorů v oblasti konzultanství využívá a doporučuje následující postupy:

  • Zopakujte otázku, abyste se ujistili, že jí rozumíte a že znáte všechny relevantní podrobnosti.
  • Vysvětlete cíle konkrétního případu a zeptejte se, zda existují nějaké další.
  • Předkládejte nápady a řešení.
  • Uspořádejte a strukturujte svou odpověď.
  • Při výpočtech uveďte, co znamenají jednotlivá čísla.
  • Na závěr shrňte celý případ.

Když využijete této struktury, nemělo by se vám stát, že během pohovoru zapomenete zmínit podstatné informace. V konzultanství se skvělý kandidát od dobrého kandidáta odlišuje tím, že vysvětlí čísla, se kterými pracuje a poskytne hlubší vhled do probírané problematiky.

Trénujte a vymyslete si strategii

Je důležité, abyste měli natrénováno co možná nejvíce. Když vám kolega nabídne pomoc s pohovorem, neodmítejte. Některé společnosti dokonce nabízí tréninkové pohovory zdarma. Trénujte při každé příležitosti.

Je vhodné si nejdůležitější pohovor nechat na závěr, protože v té době již budete mít za sebou ostatní „zkušební“ pohovory, které vám poslouží jako cvičení a příprava na ten „pravý“.

Připravte si plán B

Pohovory bývají stresující. Jak si udržet chladnou hlavu, když jde o hodně?

Připravte si alternativní plán a nespoléhejte jen na to, že pohovor dobře dopadne.

Pokud hledáte stáž jen na léto a jdete na pohovor s tím, že nemáte žádné další plány na toto období, možná se budete cítit pod větším tlakem. Namísto toho zkuste zapřemýšlet, co jiného byste mohli v létě dělat (např. cestovat). Pak nebudete mít ubíjející pocit, že je všechno v sázce. Čím více možností máte, tím spíše si zachováte klid a budete mít větší šance na získání vysněné pozice.

Investujte čas

Pohovor není jen o tom, že si uděláte volno, abyste se setkali s nekonečnými zástupy náborářů. Je třeba věnovat čas i přípravě – čtení, cvičení a možná i cestám.

Jessica se přesouvala za pohovory 6x během 12 týdnů napříč celou zemí a strávila přibližně 80 hodin v letadle. Podle jejího názoru je důležité najít dostatek času v osobním programu, který můžete věnovat hledání vhodné stáže. Pár hodin denně zabere jen trénování pohovorů.

Udělejte si chvilku na zpětnou vazbu

Pointing doporučuje, aby si uchazeč o stáž po každém pohovoru sepsal řešení a otázky, které přišly na přetřes, spolu se silnými stránkami a oblastmi, které by mohl vylepšit.

V dalším interview pak můžete zlepšit to, co prve nevyšlo podle vašich představ. Až budete mít dostatek zkušeností, začnete rozeznávat jisté vzorce v náborovém procesu a příkladech, takže vaše řešení budou pohotovější a efektivnější.

Nepodceňujte doplňující otázky

Nezaměřujte se jen na otázky spojené s daným odvětvím. Budete často konfrontováni s tématy z různých kategorií – jako je vedení lidí, týmová práce, výzvy, úspěchy. Měli byste si pod každým z těchto témat představit jeden příběh nebo historku, kterou můžete zmínit. Sepište si tyto situace i s detaily. Může to být pro váš pohovor důležitější, než si myslíte.

Zdroj: Businessinsider

Hledáte novou práci? Sledujte nabídku volných míst na Monster.cz.

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.