Co živí digitální nomády?

Níže najdete seznam zaměstnání, která jsou nejčastěji vykonávána digitálními nomády. Jsou srovnaná v pořadí od nejobvyklejších až po ta méně častá. Jedná se o práce, kterými se skutečně dá živit a jsou 100% flexibilní.

Vývojář (webu či aplikací)

Vývojáři často pracují z domova a když si prohlédnete nabídky práce na Remoteok.io, uvidíte, že nejvíce z nich je v kategorii „Developer“.

Proč mohou vývojáři pracovat odkudkoliv si zamanou?

a) Kultura – práce na dálku bude čím dál častější. Průkopnické společnosti v technologickém odvětví si to dobře uvědomují, proto svým zaměstnancům umožňují flexibilní pracovní dobu a další „výhody“.

b) Nástroje a technologie – všechno, co vývojář ke své práci potřebuje, je v jeho počítači nebo v cloudu. Takže mu může být jedno, jestli pracuje v kanceláři, v co-workingovém centru nebo doma.

c) Vlastní tempo a „bezklientské“ prostředí – někdy jsou vývojáři šedou eminencí společnosti. Nemusí se setkávat se zákazníky a mohou psát kód prakticky v jakoukoliv denní či noční hodinu. Je jen potřeba si dobře zorganizovat práci.

Podnikání v eCommerce

Abyste nemuseli práci vykonávat v jednom určitém místě, můžete zkusit prodávat on-line výrobky či produkty. Určitě jste slyšeli o strategiích dropshippingu nebo fulfillmentu od Amazonu. Alternativní metody zpracování klientských zakázek živí digitální nomády, aniž by museli mít u sebe fyzicky uskladněné zboží. Všechno, co potřebují, je počítač, pomocí kterého spravují svůj on-line obchod. Dodavatel (nebo služba zajišťující fulfillment v případě Amazonu) se postará o sklad.

eCommerce je oblast, která rychle roste a už za pár měsíců můžete uskutečnit své první on-line prodeje.

On-line marketing (nejčastěji SEO nebo PPC)

Pro někoho, kdo se orientuje v marketingu, je to nejlepší způsob, jak rychle vydělat – přičemž váš úspěch závisí jen na výsledcích, které jste schopni dodat svému klientovi nebo zaměstnavateli. Kdyby vám to šlo skutečně dobře, můžete se spojit s dalšími podnikateli nebo založit vlastní firmu.

Mnoho společností potřebuje lepší marketing, a pokud jim s ním pomůžete, mohou vám zajistit vstupenku do světa digitálních nomádů.

Infopodnikatelé, blogeři a související marketéři

Pokud vás baví tvořit obsah nebo disponujete zajímavými a hodnotnými znalostmi, které můžete sdílet se světem, pak je tvorba digitálního obsahu zaměstnáním, které vás skutečně nebude držet na jednom místě.

Existují stovky způsobů, jak vydělat na digitálním obsahu. Můžete prodávat eBooky a kurzy, věnovat se marketingu, sponzoringu či reklamě. Nebo třeba sdílejte svá videa na YouTube a propagujte skrze své posty produkty třetích stran.

Zpočátku je to jednoduché, ale budete potřebovat odhodlání, abyste neustále tvořili nový obsah. A někdy budete muset sami investovat do reklamy.

Mnoho digitálních nomádů založilo svou kariéru na tom, že blogují a prodávají své digitální produkty. Ukazují ostatním, jak mohou žít a že digitálními nomády se mohou stát také.

Copywriting

Jste jazykově zdatní? Umíte přesvědčit lidi pomocí několika dobře mířených slov? Začněte svou nomádskou cestu psaním na zakázku.

Copywriting je základem pro všechny on-line práce, protože se vám vždy bude hodit schopnost přesvědčit a zaujmout lidi pomocí textu.

Web, umělá inteligence a grafický design

Skrývá se ve vás umělec? Jestli se vyznáte v designu, zkuste některou ze svých schopností využít on-line. V dnešní době většina firem potřebuje své vlastní webové stránky. Nebo můžete zkusit metody jako User Experience či User Interface Design. V mnoha oblastech jsou poptáváni schopní a kreativní designéři.

Konzultace a koučink

Profese, která je běžně zastoupena ve světě digitálního nomádství. Bezpočet lidí se rozhodlo odejít ze svých tradičních zaměstnání a začali vykonávat profesi konzultantů nezávisle na lokalitě.

Tito lidé kombinují svou zkušenost v určité oblasti, znalosti a komunikační strategie, aby poradili a pomohli menším firmám a jednotlivcům dosáhnout kýženého úspěchu.

Konzultantem by měl být někdo s obrovskou zkušeností, ale v praxi se můžete vydat na cestu koučinku s dostatkem zkušeností v oblasti, ve které je zrovna poptávka po pomoci.

Další

Fotograf

Práce fotografa nemusí být vždy nezávislá na lokalitě, ale pokud jste schopní najít si klienty kdekoliv, kde zrovna cestujete, mohlo by to fungovat. Jen musíte být opravdu dobří v tom, co děláte!

Hráč on-line pokeru

Hrajete (si) rádi a zodpovědně? Stejně jako obchodování na trhu, toto je oblast, do které by se měli pouštět lidé, kteří mohou přijít o nemalou částku peněz nebo lidé, kteří se nebojí riskovat. Vězte však, že existují i jedinci, kteří si své cesty financují výhradně hraním pokeru.

On-line učitel angličtiny

Překladatel

A tak bychom mohli pokračovat dál…

Pokud vás některá ze zmíněných profesí zaujala, věnujte se jí, čtěte o ní a vzdělávejte se. Soustřeďte se na dlouhodobější cíle. Zlepšujte své dovednosti a prohlubujte znalosti, které vám v dlouhodobějším horizontu určitě přijdou k duhu.

Zdroj: christhefreelancer.com

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.