Zlé korporace, pro které dělat nechcete

Tentokrát trochu odlehčíme…

Představujete si, jak se procházíte po hravých a příjemných prostorách Googlu? Nebo se vidíte za mahagonovým stolem v čele Baker & McKenzie? Cítíte, že jsou některé společnosti vaše „krevní skupina“ či „srdeční záležitost“? Víte někde uvnitř, že byste tam zapadli a cítili se dobře? Některé společnosti jsou prostě „love brand“ a prezentují se tak, že by si člověk pomyslel, že tam snad zaměstnanci chodí rádi a že se jim jejich práce dokonce líbí! Kdo by nechtěl dosáhnout takové kariérní nirvány?

Na opačné straně spektra jsou firmy, u kterých byste pracovat nechtěli. Pojďte se podívat na několik skutečně ďábelských korporací. Nemusíte se však strachovat, pravděpodobně u nich zaměstnání nikdy nezískáte, jde totiž o společnosti, které existují jen ve filmech a seriálech. Můžeme tedy doufat, že tak zlý ve skutečnosti nikdo není… Ačkoliv se traduje, že předobrazem některých z nich byly slavné cukrovinkářské koncerny či řetězce s rychlým občerstvením.

Lunar Industries (film Moon)

Navenek pohodová firma, co se seriózně věnuje výzkumu. Dá vám plno prostoru pro růst a seberealizaci, dostanete libovolný home office a samostatnou práci. Nemá to chybu… Než začnete nacházet stopy toho, že vás asi tak trochu zotročili.

Omni Consumer Products (série RoboCop)

Společnost, která se proslavila prakticky ve všech oblastech, včetně robotiky, vyvinula unikátního kyborga, což jí zajistilo nehynoucí slávu. Mezi zaměstnanci se největší oblibě těší pověstné firemní meetingy, na kterých se prezentují nové produkty. Pokud budete vybrán jako dobrovolník pro demonstraci nových funkcí robota, jsou vaše dny sečteny.

inGen (Jurský park)

Pokud si rádi hrajete na boha, je inGen ideální! Chvíli vás může hřát pocit, že si rodiny s dětmi díky vaší práci „osahají“ skutečné dinosaury, ale to jen do té chvíle, než se vám všechno vymkne z rukou. Nezapomeňte, že příroda si vždycky cestu najde.

Springfieldská jaderná elektrárna (seriál Simpsonovi)

Když si nesednete s nadřízeným, stane se pro vás práce peklem. Představte si, že je váš šéf esencí čistého zla a škodolibosti (za trest nechává zaměstnance jíst jaderný odpad, ukradl slunce, apod.). Navíc je dost možné, že si ani po letech nebude pamatovat vaše jméno nebo co ve firmě vůbec děláte… To nechcete!

Hawkins National Laboratory (seriál Stranger Things)

Typická korporace z 80. let umístěná v temných lesích. Provádějí se zde podivné pokusy, které zahrnují znepokojivé cestování mezi světy a výjevy z nočních můr. Neštítí se zde provádět experimenty na dětech a aby toho nebylo málo, kouří se zde uvnitř budovy! Opravdu jen pro silné nátury.

Weyland-Yutani (série Vetřelec)

„Těžařská“ společnost Weyland-Yutani si libuje v tom, že své zaměstnance nechává napospas smrtonosnému tvoru z vesmíru, kterého se však pokouší získat všemi možnými způsoby a prostředky. Být zaměstnanec Weyland-Yutani je opravdu náročné – buď se „dobrovolně“ vydáte lovit vetřelce nebo vás mocná korporace nechá zaplatit škody, které jste při posledním boji na život a na smrt napáchali.

Umbrella Corporation (série filmů a her Resident Evil)

Jestli je nějaká společnost synonymem zla, tak je to Umbrella Corporation. Firma stojí za vyvinutím agresivního viru, který mění živé bytosti v monstra. Jenže díky chytrému marketingu (zřejmě) se jako výhradní dodavatel léků, zdravotní péče a počítačových technologií Umbrella dostala snad do všech domácností na světě. Strategická pozice na rozpoutání apokalypsy.

Kemp Crystal Lake (série Pátek třináctého)

Máte rádi čerstvý vzduch a práci s dětmi? Je-li vám život milý, vyhněte se práci v kempu Crystal Lake. Všechno se vám tu bude ze začátku zdát fajn, super kolektiv a zábava, ale to jen do chvíle, než se objeví maniak s hokejovou maskou (obdoba šéfa), který se moc neptá a jedná poněkud bez přemýšlení.

Organizace (film Chata v horách)

Hledáte kreativní práci a máte sklony terorizovat mládež, která si jede odpočinout na opuštěnou chatu v horách? Představte si, že můžete ovládat, jaká hororová klišé se zhmotní, abyste jim pobyt „zpříjemnili“! Zní to až moc dobře? Nezapomeňte, že každá korporace má důmyslný systém hierarchie a pokud se vám něco nezdaří, jdete se zodpovídat tomu nejvyššímu… A když je to sama temnota, nečekejte, že z toho vyváznete jen se strženými prémiemi.

Wernham Hogg (seriál Kancl)

Kancelářská práce je horor sama o sobě. Unudění a deprimovaní lidé všude okolo, stěny nasáklé nenávistí, nakyslá skoro-káva za 12 korun z automatu, společné toalety… Moc dobře víte, že pod tím prošlapaným nevzhledným kobercem neurčité barvy pohřbívají naděje, ambice a sny všech, kdo do kanceláře vstoupí. Kancelář se živí vaší duší! A je jedno, jestli je váš šéf sám Ricky Gervais, v Kanclu by nikdo prostě dělat nechtěl, a to proto, že je až moc blízko realitě…

 

Michala Benešovská

Odborná novinářka a copywriterka na volné noze se zaměřuje výhradně na IT, které ji fascinuje a baví už více než dvě dekády, respektive od doby, kdy rozebrala svůj první počítač. Pracovala pro Seznam.cz, Unicorn Systems nebo Mafru. Nyní spolupracuje s odborným časopisem o prodejním ICT kanále a ve volném čase se věnuje PlayStationu 4.